مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه خوراسگان
2- دانشگاه اصفهان
چکیده:   (563 مشاهده)
زمینه وهدف: میل به طلاق زمینه ساز از هم گسیختگی ساختار بنیادی ترین بخش جامعه یعنی خانواده است. پیامدهای اجتماعی طلاق سبب بروز انواع آسیب­ها و ناتوانی­های روانی –  عاطفی در ابعاد فردی و اجتماعی می­شود. بنابراین پژوهش حاضر با هدف تعیین تأثیر مشاوره زناشویی به روش گاتمن بر میل به طلاق و دلزدگی زناشویی زنان متأهل مایل به طلاق انجام گرفت.
روش بررسی: این پژوهش نیمه­تجربی از نوع پیش­آزمون، پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه پژوهش شامل کلیه زنان مراجعه‌کننده به دو مرکز مشاوره در شهر اصفهان در سال 1397 بودند. نمونه پژوهش شامل 32 زن متأهل مایل به طلاق بودند که از بین داوطلبین شرکت در پژوهش، به روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل (هر کدام 16 نفر) قرار گرفتند. پرسشنامه میل به طلاق (روزبلت، 1986)و دلزدگی زناشویی (پاینز، 1996) را تکمیل نمودند. زنان گروه آزمایش، به مدت 10 جلسه تحت آموزش مشاوره زناشویی به روش گاتمن قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی (میانگین و انحراف استاندارد) و آمار استنباطی (تحلیل کواریانس) و با استفاده از نرم افزار آماری SPSS تجزیه و تحلیل شد. در تمامی آزمون­ها سطح معناداری برابر با 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد که با کنترل اثر پیش آزمون، میانگین نمرات میل به طلاق و دلزدگی زناشویی گروه آزمایش در مرحله پس آزمون به طور معنی­داری کمتر از میانگین نمرات میل به طلاق و دلزدگی زناشویی در گروه گواه بود (001/0 p<).
نتیجه گیری: یافته­های پژوهش حاضر شاهدی بر مفید و موثر بودن مشاوره زناشویی به روش گاتمن، در مداخلات خانواده بود.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1398/3/25 | پذیرش: 1398/6/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb