مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد واحد یزد
2- بهزیستی
چکیده:   (1239 مشاهده)
چکیده
هدف: مشارکت زنان در نیروی کار جهانی رو به افزایش است. زنان بیش از پیش به صورت فعّال به نقش­های حرفه­ای روی می­آورند. تداخل نقش شغلی وزندگی زناشویی  برای زنان چالش­های نقش مضاعفی را به دنبال خواهد داشت. در بررسی اشتغال روزافزون زنان توجّه ما بیشتر به زیان­هایی است که دامن‌گیر کودکان می‌شود ولی به پیامدهای این وضعیت بر روابط زناشویی کمترتوجّه می‌کنیم. هدف از پژوهش حاضرکشف و کاوش تجربه­های زیسته زنان شاغل در بهزیستی برای شناخت عمیق تجربه آنان اززندگی زناشویی است.
روش بررسی: روش‌شناسی پژوهش حاضر روش کیفی با رویکرد نظریه زمینه‌ای بودکه پژوهشگران  برپایه نمونه‌گیری نظری 14 نفر از زنان متأهل شاغل در بهزیستی استان یزد را انتخاب کرده با آنها مصاحبه‌های عمیق و نیمه ساختاریافته انجام دادند. فرآیند نمونه‌گیری تا رسیدن به اشباع نظری ادامه داشت دراین مسیر، جمع‌آوری داده‌ها و تحلیل آن‌ها هم‌زمان پیش رفت. در این پژوهش از کدگذاری باز،محوری برای تحلیل داده‌ها استفاده شد. پژوهشگران در آغاز به طور دقیق چندبار متن مصاحبه­ها را به طور کامل می­خواندند. این کار موجب می­شد که پژوهشگران نمایی کلّی از متن کامل و منطق کلّی مصاحبه­ها داشته باشند.سپس فرآیند کدگذاری انجام شد
یافته‌ها:با بررسی دقیقِ متنِ مصاحبه‌ها گزاره‌های اصلی، مفاهیم، مقوله‌های اصلی و درنهایت مقولهمرکزی رادر فرآیندی طولانی، دقیق، جزئی و مفهومی ارائه  شد. درنتیجه این پژوهش شامل45مفهوم،16مقولهاصلی و یک مقوله مرکزی به نام رنج مضاعف زناشویی شد.
نتیجه‌گیری:تبیین نتایج نشان داد که اگرچه بعضی از زنان شاغل توانسته­اند از راهبرد‌های مثبت بهره ببرندکه پیامدهای مثبتی همچون پاسخ­گویی عاطفی و تعامل مثبت را به همراه داشته ولی در کل نتایج نشان‌دهنده رنج مضاعف زناشویی در جامعه هدف بوده است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1398/3/28 | پذیرش: 1398/5/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb