مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد اسلامی
چکیده:   (77 مشاهده)
زمینه و هدف: نقص در مهارت­های اجتماعی و ارتباطی به عنوان مانعی بزرگ برسر راه افراد دچار اتیسم با عملکرد بالا برای مشارکت در محیط­های اجتماعی و بهره­مندی از امکانات اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد. با توجه به اهمیت این مسئله استفاده از رویکردهایی که بتواند به افراد اتیسم جهت غلبه بر این نقص کمک کند امری ضروری است. هدف تحقیق حاضر تعیین اثربخشی بسته آموزشی مبتنی بر داستان­های کودکانه بومی­سازی شده بر تقویت مهارت­های اجتماعی- ارتباطی کودکان دچار اختلال طیف اتیسم با عملکرد بالا بود.
روش بررسی: روش این تحقیق از نوع شبه آزمایشی با طرح پیش آزمون- پس آزمون- پیگیری با گروه گواه بود. جامعه آماری تحقیق شامل کودکان دچار اختلال اتیسم با عملکرد بالا سنین بین 6 تا 12 سال در مرکز توانبخشی مهرآریا در شهر کرج در سال تحصیلی 97-96 بود که از میان آن­ها تعداد 24 نفر با استفاده از روش نمونه­گیری هدفمند انتخاب شد و در دو گروه آزمایشی و گواه به صورت تصادفی تقسیم شدند. جهت پیش آزمون و پس آزمون نیمرخ مهارت­های اجتماعی اتیسم (بلینی و هوپف، 2007) تکمیل کردند. پس از آموزش 12 داستان اجتماعی برای گروه آزمایش، جهت تحلیل داده­ها از روش تحلیل واریانس با اندازه­گیری­های مکرر، نرم افزار SPSS و سطح معناداری 05/0 استفاده شد.
یافته­ها: در تحقیق حاضر بسته آموزشی داستان­های اجتماعی بومی­سازی شده موجب افزایش میانگین متغیر مهارت­های اجتماعی- ارتباطی گروه آزمایش در مرحله پس آزمون (10/12±42/96) نسبت به مرحله پیش آزمون (56/12±17/90) شده است (001/0>P). در تحقیق حاضر نتایج همچنین نشان داد اثربخشی بسته آموزشی مبتنی بر داستان­های اجتماعی بومی شده بر متغیر مهارت­های اجتماعی- ارتباطی در دوره پیگیری 2 ماهه ماندگار بود (001/0>P).
نتیجه­گیری: از آنجا که مداخله داستان­های کودکانه بومی­سازی شده تعاملات کلامی کودکان را با یکدیگر در موقعیت­های اجتماعی فراهم می­آورد، روش مؤثری برای ارتقاء توانمندی­ها و مهارت­های اجتماعی و ارتباطی کودکان دچار اختلال طیف اتیسم با عملکرد بالا است، بنابراین به درمانگران حوزه اتیسم پیشنهاد می­شود در درمان، آموزش و بهبود مهارت­های اجتماعی- ارتباطی این کودکان از داستان­های کودکانه بومی­سازی شده بهره گیرند.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/4/16 | پذیرش: 1398/6/12

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb