مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد نجف‌آباد، نجف‌آباد، ایران
چکیده:   (1275 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از مهم‌ترین ارکان رشد و توسعه زندگی فردی و اجتماعی سازگاری با شرایط محیطی است. لذا پژوهش حاضر باهدف اثربخشی آموزش همدلی بر سرسختی روان‌شناختی و بخشش نوجوانان ناسازگار شهر انجام شد.
روش بررسی: مطالعه حاضر از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری شامل تمامی دانش‌آموز دختر 13 تا 15 ساله مقطع متوسطه اول منطقه ده تهران در سال تحصیلی 1398-1397 بودند (حدوداً 6 هزار نفر)، که با مراجعه به پرونده تربیتی آن‌ها 141 نفر شناسایی و از بین آن‌ها 30 نفر به‌صورت تصادفی انتخاب و در دو گروه 15 نفری آزمایش و گواه جایگزین شدند. جهت جمع­آوری داده‌ها از پرسش‌نامه‌های سرسختی روان‌شناختی کیا مرئی و همکاران (1377) و بخشش تامسون و همکاران (2005) استفاده شد. گروه­ آزمایش در 8 جلسه 60 دقیقه‌ای آموزش همدلی جان بزرگی و همکاران (1387) شرکت نمودند، درحالی‌که گروه گواه هیچ­گونه مداخله‌ای را دریافت نکردند.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کوواریانس چندمتغیری نشان داد تفاوت معنی‌داری در میانگین نمرات سرسختی روان‌شناختی و بخشش در مقایسه نمره قبل و بعد از مداخله به وجود آمد، اما این تغییرات در گروه گواه معنی‌دار نبود (05/0 >p).
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج پژوهش می‌توان گفت که آموزش همدلی مؤثر بوده و موجب افزایش سرسختی روان‌شناختی و بخشش نوجوانان ناسازگار شده است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/4/18 | پذیرش: 1398/6/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb