مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: ir.ssri.rec.1398.496


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم تحقیقات
2- دانشگاه پیام نور ایران
چکیده:   (660 مشاهده)
هدف: ورزش و فعالیت بدنی نقش بسیار مهمی در سلامت عمومی افراد جامعه علی الخصوص جانبازان و معلولین دارد. هدف از پژوهش حاضر، بررسی و شناسایی موانع عدم حضور معلولین و جانبازان در فعالیت­های ورزشی بر اساس نظریه داده بود.
روش­بررسی: پژوهش حاضر از نوع کیفی و با استفاده از نظریه داده بنیاد انجام شد. شرکت‌کنندگان در مطالعه حاضر 30 نفر از معلولین و جانبازان، کارشناسان و اساتید با میانگین سنی19/2±4/58 بودند که به‌ صورت هدفمند برای مصاحبه عمیق و اکتشافی انتخاب شدند و مصاحبه تا اشباع نظری ادامه یافت. به منظور تحلیل داده‌ها از کدگذاری باز، محوری و گزینشی استفاده شد.
یافته­ها: یافته­ها نشان داد، 160 کد باز با 15 مقوله اصلی و 40 مقوله فرعی در قالب ابعاد شش‌گانه مدل پارادایمی شامل عوامل علّی پنج مقوله، راهبرد پنج مقوله، عوامل زمینه‌ای دو مقوله، شرایط مداخله‌ای سه مقوله، محدود کننده 2 مقوله و  تسهیل و پیامد سه مقوله شناسایی شدند.
نتیجه­گیری: با توجه به یافته­های این پژوهش به نظر می­رسد، شناسایی عوامل و موانع مدیریتی، اجتماعی، اقتصادی، روحی-روانی و فردی می­تواند به عنوان یک میانبر هدایتی و تسهیلی برای مشارکت و حضور فعال جانبازان و معلولین در فعالیت های ورزشی باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/4/30 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb