مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (1951 مشاهده)
هدف: اختلال نقص توجه-بیش­فعالی یکی از اختلالات روانی-عصبی شایع می­باشد که در طفولیت شروع شده و تا بزرگسالی ادامه می­یابد و در ابعاد مختلفی از زندگی فرد نظیر زندگی شخصی، تعاملات اجتماعی، زندگی حرفه­ای، عملکردهای اجرایی نظیر تمرکز و سایر ابعاد عملکردی فرد اختلال ایجاد می­کند. بنابراین هدف از این پژوهش بررسی اثربخشی نوروفیدبک بر بهبود توجه و کنترل پاسخ کودکان دارای اختلال نقص توجه-بیش فعالی می باشد.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع شبه آزمایشی است و با استفاده از طرح پیش آزمون-پس آزمون  با گروه کنترل انجام شد. جامعه آماری کلیه دانش­آموزان ۷ تا ۱۴ ساله مراجعه­کننده به مرکز مشاوره پیوند کرمان در سال ۱۳۹۶-۱۳۹۵ می­باشد که بر اساس پنجمین ویرایش آماری تشخیص اختلالات روانی به عنوان اختلال نقص توجه-بیش فعالی تشخیص داده شده­اند. نمونه شامل ۶۰ نفر (۳۰ نفر گروه آزمایش و۳۰ نفردر گروه کنترل) بود که به روش نمونه­گیری در دسترس و داوطلبانه انتخاب شدند. ابتدا آزمون عملکرد پیوسته دیداری شنیداری رایانه ای(Integrated Visual and Auditory test: IVA) اجرا شد و سپس درمان نوروفیدبک بر روی این دانش­آموزان در ۴۰ جلسه ۴۵ دقیقه­ای و سه روز در هفته اجرا گردید. تجزیه و تحلیل داده­ها به وسیله آزمون مانکوا انجام شد. مطالعه منطبق با سیاهه اقلام مورد اشاره در راهنمای  CONSORT باشد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که آموزش نوروفیدبک در مرحله پس ­آزمون موجب بهبود و افزایش توجه، کنترل پاسخ (شنیداری و دیداری) دانش آموزان شده است (۰۵/۰ p<). همچنین در این میان آموزش نوروفیدبک اثر بخشی بیشتری بر روی توجه دیداری داشته است.
نتیجه‌گیری: براساس یافته­های این مطالعه، نوروفیدبک یک روش درمانی مناسب برای  افزایش توجه و کنترل پاسخ کودکان دارای اختلال نقص توجه-بیش فعالی می باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/5/3 | پذیرش: 1398/5/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb