مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه تهران
2- دانشگاه ایران
چکیده:   (1178 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: آموزش مجازی یکی از روشهای نوین در حیطه توانبخشی شنیداری است. پژوهش حاضر با هدف تاثیر آموزش از راه دور برنامه توانبخشی شنیداری خانواده محور نوایش بر رشد مهارت­های اجتماعی و زبانی کودکان ناشنوای کاشت حلزون شده انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه آزمایشی و طرح آن به‌صورت پیش آزمون -پس آزمون با گروه گواه و مرحله‌ی پیگیری بود. با روش نمونه­ گیری هدفمند، 40 نفر از کودکان ناشنوا کاشت حلزون شده از مرکز کاشت حلزون شنوایی ایران، شهر تهران در سال 97 انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه قرار گرفتند. مادران آزمودنی­های گروه آزمایش، برنامه توانبخشی شنیداری از طریق سامانه، کانالهای پیام رسان و آپارات طی 80 جلسه غیر حضوری و حضوری دریافت کردند. برای بررسی مهارتهای اجتماعی و زبانی از پرسشنامه سنین و مراحل­(3-ASQ)­(بریکر،1970) و شاخص وضوح گفتار­(SIR)(آلن، نیکولوپلوس و داناگیو،1993) استفاده شد.اطلاعات جمع‌آوری شده در قبل، بعد و یکماه پس از پایان جلسات توانبخشی از طریق آزمون‌ تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر در سطح معناداری 05/0  استفاده از نسخه SPSS 23  مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته­ها: نتایج تفاوت معناداری را در مهارتهای اجتماعی و زبانی در گروه آزمایش نشان داد، در حالی که چنین تفاوتی در گروه گواه دیده نشد (001/0>p). در مرحله پیگیری نیز اثربخشی برنامه بر متغیرهای وابسته پژوهش پایدار بود.
نتیجه­ گیری: بر اساس یافته­های این پژوهش، برنامه توانبخشی شنیداری خانواده محور نوایش مبتنی بر آموزش از راه دور، عملکرد اجتماعی و زبانی کودکان ناشنوا کاشت حلزون شده بهبود بخشید.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/5/10 | پذیرش: 1398/6/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb