مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی
چکیده:   (399 مشاهده)
هدف: مداخلات انجام شده در بهبود هماهنگی چشم و دست به عنوان عنصر اساسی در فعالیت های روزمره کودکان فلج مغزی بسیار محدود می باشد. لذا این مطالعه با هدف بررسی و مقایسه مداخلات تمرینی بر هماهنگی چشم و دست کودکان فلج مغزی همی پالژی اسپاستیک انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر از نوع پیش آزمون-پس آزمون با گروه کنترل می باشد. 20 کودک فلج مغزی همی پالژی اسپاستیک از مدرسه استثنایی گلها در شیراز  به روش نمونه گیری در دسترس به کار گرفته شدند و به صورت تصادفی در چهار گروه پنج نفره فعالیت بدنی، فیزیوتراپی، واقعیت مجازی و گروه کنترل (معاف از مداخلات) قرار گرفتند. مداخلات به مدت 8 هفته و هر هفته 3 جلسه و هر جلسه 30 دقیقه اجرا شد. از آزمون یکپارچگی بینایی حرکتی بییری به منظور ارزیابی هماهنگی چشم و دست، از آزمون تحلیل کوواریانس یک­طرفه جهت ارزیابی های ابتدایی و جهت تعیین ماندگاری تاثیر مداخلات از آزمون تعقیبی بونفرونی استفاده شد و سطح معناداری 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته ها: بعد از 8 هفته مداخلات تمرینی، تفاوت معناداری در گروههای تمرینی فعالیت بدنی و واقعیت مجازی نسبت به دو گروه دیگر ایجاد شد که البته عملکرد گروه واقعیت مجازی نسبت به فعالیت بدنی نیز بهتر بود و همین نتایج در آزمون تعقیبی نیز تکرار شد.
نتیجه گیری:  به نظر می رسد که طراحی برنامه های تمرینی با استفاده از محیط واقعیت مجازی نسبت به سایر مداخلات در بهبود هماهنگی چشم و دست کودکان فلج مغزی نقش موثری داشته باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/6/4 | پذیرش: 1398/10/2

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb