مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی، گروه روانشناسی بالینی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه شیراز، شیراز، ایران.
2- استاد گروه روانشناسی بالینی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه شیراز، شیراز، ایران.
چکیده:   (1057 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال بدشکلی بدن با مشکلات شدید فردی، اجتماعی، شغلی، تحصیلی و خانوادگی همراه است. هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی درمان فراتشخیصی بر اجتناب از تصویر بدنی و ناگویی خلقی در اختلال بدشکلی بدن بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر، نیمه­آزمایشی با پیش­آزمون-پس­آزمون و گروه گواه بود. در این پژوهش 30  نفر از بیماران مبتلا به اختلال بدشکلی بدن مراجعه­کننده به کلینیک زیبایی درمانگاه شهید مطهری و کلینیک امام رضا (ع) شهر شیراز در زمان اجرای پژوهش به شیوه نمونه­گیری هدفمند انتخاب شدند و به صورت تصادفی در دو گروه درمان فراتشخیصی و گواه قرار گرفتند و با استفاده از پرسشنامه اجتناب از تصویر بدنی (1999) و مقیاس ناگویی خلقی (1994) پیش­آزمون اجرا شد. سپس گروه آزمایش به مدت 12 جلسه تحت درمان فراتشخیصی قرار گرفت و گروه گواه هیچ درمانی دریافت نکرد. در پایان برای هر دو گروه پس­آزمون اجرا شد و داده­ها با استفاده از نرم­افزار SPSS و روش تحلیل کوواریانس چندمتغیره تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها: یافته­های پژوهش نشان داد که درمان فراتشخیصی به­طور معناداری بر اجتناب از تصویر بدن و ناگویی خلقی مؤثر است) 001/0>.(P به طوری­که، در مرحله پس­آزمون میانگین همه مولفه­های اجتناب از تصویر بدنی و ناگویی خلقی در گروه فراتشخیصی کاهش معناداری یافت.
نتیجه­گیری: اجتناب از تصویر بدنی و ناگویی خلقی متغیرهای فراتشخیصی مؤثر در تشدید و تداوم اختلال بدشکلی بدن هستند، نتایج پژوهش حاضر نشان­دهنده اثربخشی درمان فراتشخیصی در بهبود اجتناب از تصویر بدنی و ناگویی خلقی در این بیماران بود. بنابراین، اجرای برنامه­های مداخله­ای جامع با رویکرد فراتشخیصی برای این بیماران نیاز است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/6/19 | پذیرش: 1398/7/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb