مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (720 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: این تحقیق با هدف بررسی اثر بخشی زوج  درمانی  شناختی- رفتاری بر نگرش های ناکارآمد و میزان سازگاری زناشویی دانشجویان متاهل مراجعه کننده به مراکز مشاوره شهر کرمان انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش از نوع شبه آزمایشی و پیش‌آزمون، پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش شامل دانشجویان متاهل مراجعه کننده به مراکز مشاوره کرمان بودند که تعداد کل این افراد در طول 2 ماه 120  نفر بود. روش نمونه گیری هدفمند بود و 30 نفر انتخاب و در دو گروه آزمایش و یک گروه گواه قرار گرفتند. گروه های آزمایشی تحت 12 جلسه درمان قرار گرفتند ولی در مورد گروه کنترل اقدامی انجام نشد. پرسشنامه های سازگاری زناشویی اسپینر(1976)  و مقیاس نگرش های ناکارآمد بک قبل و بعد از اجرای آموزش در مورد آنها اجرا شد. داده‌ها با استفاده از روش تحلیل کوواریانس تحلیل شدند.
یافته ها:  نتایج نشان داد که زوج درمانی شناختی- رفتاری بر نگرش های ناکارآمد، میزان سازگاری، توافق، محبت و رضایت زناشویی تاثیر دارد(01/0> P).    
نتیجه گیری:  با توجه به تاثیر زوج درمانی شناختی - رفتاری بر اصلاح نگرش های ناکارآمد و افزایش رضایت زناشویی، پیشنهاد می شود که روانشناسان و مشاوران این تکنیک را برای بهبود روابط زوجین مورد استفاده قرار دهند.        

 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/6/27 | پذیرش: 1398/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb