مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه پیام نور تهران جنوب
چکیده:   (543 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال اضطراب فراگیر، یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که با نگرانی شدید فرد مبتلا در خصوص رویدادهای معمول زندگی روزمره، مشخص می­شود. هدف پژوهش حاضر، تعیین اثربخشی روش آموزش راهبردهای فراشناختی بر پردازش هیجانی بیماران مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر بود.
 روش بررسی: روش پژوهش از نوع نیمه­آزمایشی با طرح پیش آزمون - پس­آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری شامل بیماران مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر شهر رشت بودند که30 نفر (15 نفر در هر گروه) از بیماران به صورت در دسترس انتخاب شده و با توجه به شرایط ورود به روش تصادفی در دو گروه­ آموزشی و گواه جایگزین شدند. برای جمع آوری اطلاعات در هر دو گروه، پرسشنامه پردازش هیجانی (باکر و همکاران، 2010) اجرا شد. سپس گروه آزمایش، تحت آموزش راهبردهای فراشناختی در ده جلسه 90 دقیقه­ای قرار گرفت و گروه گواه هیچ آموزشی دریافت نکرد. در پایان پرسشنامه فوق به عنوان پس­آزمون در هر دو گروه اجرا شد. داده های دو گروه در دو مرحله با استفاده از آزمون تحلیل کوواریانس با نرم افزار SPSS تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج نشان داد، آموزش راهبردهای فراشناختی، میزان پردازش هیجانی را در تمامی خرده مقیاس­ها به جز خرده مقیاس هیجانات تنظیم نشده کاهش داد (05/0>P).
نتیجه­گیری: بر اساس یافته­های این پژوهش، آموزش راهبردهای فراشناختی در بهبود پردازش هیجانی در بیماران مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر تأثیر داشته اند. همچنین از آموزش راهبردهای فراشناختی می‏توان در راستای طراحی و توسعه مداخلات مبتنی بر شیوه‏های روانشناختی جهت کاهش اضطراب فراگیر و در نهایت بهبود برآیندهای بیماری استفاده نمود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/6/31 | پذیرش: 1399/2/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb