مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکترای جامعه شناسی دانشگاه آزاد دهاقان، ایران.
2- استاد گروه جامعه شناسی،واحد دهاقان، دانشگاه آزاد اسلامی، دهاقان، ایران
3- دانشیار گروه جامعه شناسی، واحد دهاقان، دانشگاه آزاد اسلامی، دهاقان، ایران
چکیده:   (1033 مشاهده)
زمینه و هدف‌:قانون حالت اشتغال و بازنشستگی زودهنگام توسط مجلس شورای اسلامی و برای ارج نهادن به گذشت و فداکاری جانبازان جنگ تحمیلی به تصویب رسید. هدف این پژوهش بررسی پیامدهای جسمی‌، روحی و روانی حالت اشتغال و بازنشستگی زود هنگام در جانبازان بود.
روش بررسی‌:روش پژوهش‌، به لحاظ ماهیت علی همبستگی بود. جامعۀ آماری‌، کلیه جانبازان حالت اشتغال استان اصفهان در سال 1398 بودند که این تعداد بر اساس آمار دریافت شده از اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان شامل 11897 نفر ‌بودند که 474 نفر از بین آنها براساس فرمول کوکران انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفتند. برای جمع‌آوری اطلاعات از پرسشنامه محقق ساخته استفاده شد. این مطالعه توصیفی در دو فاز طراحی و انجام پذیرفت. در فاز اول از روش‌های آماری روایی محتوایی و آلفای کرونباخ برای تعیین پایایی ابزار اندازه‌گیری و از روش تحلیل عاملی اکتشافی ‌جهت کشف ابعاد پنهان تشــکیل‌دهنده متغیرهای مــورد بررســی استفاده شد و در فاز دوم تحلیل‌های آماری بر اساس تحلیل رگرسیون چندگانه و با استفاده از برنامه Spss انجام یافت.
یافته‌ها‌:مقادیر رگرسیونی بدست آمده از بررسی تأثیر متغیر حالت اشتغال و بازنشستگی زودهنگام برافسردگی به میزان (۶۱۸/۰=‌؛ ۰۰۱/۰ p<)، بر مشکلات عاطفی به میزان (۴۶۶/۰ =‌؛ ۰۰۱/۰ p<)‌، بر بیماری‌‌‌‌های جسمانی به میزان (۳۸۵/۰=‌، ۰۰۱/۰p<)‌، براختلالات روحی به میزان (۳۲۲/۰ =‌؛ 001/0p<) و بر اختلافات خانوادگی به میزان (۲۱۱/۰=‌؛ 031/0‌p=) موثر بود. بنابراین حالت اشتغال و بازنشستگی زود هنگام بیشترین اثر را بر افسردگی و کمترین اثر را بر اختلافات خانوادگی داشت.
نتیجه‌گیری‌:بر اساس یافته‌های این پژوهش‌، ‌بهره‌مندی از حالت اشتغال و بازنشستگی زودهنگام برافسردگی جانبازان‌، اختلالات روحی و روانی آنها‌، بر اختلافات خانوادگی و ایجاد مشکلات عاطفی در خانواده و برافزایش بیماری‌‌‌‌های جسمانی جانبازان موثر ‌می‌باشد و بیشترین تاثیر را بر افسردگی جانبازان و کمترین تاثیر را بر اختلافات خانوادگی آنها داشت.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: علوم اجتماعی
دریافت: 1398/7/20 | پذیرش: 1398/12/17

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb