مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه پیام نور
2- استان تهران
چکیده:   (96 مشاهده)
زمینه و هدف: علم تغییر رفتار را می­توان پدر درمانهای اختلال طیف اوتیسم نامید زیرا با استفاده از این شیوه درمانی بسیاری از رفتار­هایی که بطور مشخص، مرتبط با فعالیتها و تمایلات تکراری، همراه با تعصبات و یا گرایشات غیرعادی در کودکان دارای اتیسم است را بهبود می­دهد. هدف از پژوهش حاضر مطالعه تاثیر آموزش تمرین­های جسمی و حرکتی از طریق شبکه­های اجتماعی تلفن همراه به مادران کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم بر بهبود رفتارهای قالبی کودکان بود.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه­آزمایشی با طرح پیش­­آزمون- پس­­آزمون و گروه گواه بود. نمونه آماری پژوهش شامل30 مادر دارای کودک با مشکلات اختلال طیف اتیسم شهر پرند بود که افراد واجد شرایط داوطلب به شیوه نمونه گیری در دسترس برحسب شرایط ورود به پژوهش انتخاب شدند و به شکل تصادفی در گروه­های آزمایش و گواه قرار گرفتند. پس از انجام پیش­آزمون به کمک مقیاس تجدیدنظر شده رفتارهای تکراری بودفیش و همکاران (2000) به مادران گروه آزمایش از طریق شبکه اجتماعی واتس­آپ و با استفاده از فیلم­ها و تصاویر مرتبط با تمرین­های جسمی و فعالیت­های حرکتی منظم در یک دوره زمانی 6 ماهه آموزش داده شد، در حالی که گروه گواه هیچ مداخله‌ای دریافت نکردند، برای تحلیل داده­ها از آزمون های کولموگروف- اسمیرنوف، لوین و تحلیل کوواریانس با سطح معنی داری 01/0 استفاده شد و داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 24 مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: نتایج تحلیل کواریانس یک طرفه نشان داد که مداخلات مبتنی بر تمرین­های حرکتی منجر به کاهش برخی از رفتارهای قالبی در کودکان مادران گروه آزمایش شد (001/0 >p).
نتیجه گیری: به نظر می‌رسد آموزش از طریق تلفن همراه می تواند به خانواده کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم در جهت کاهش برخی از رفتارهای قالبی کودک مانند رفتارهای (خودآزاری، وسواسی، آیینی ویکنواختی) کمک کند و سبب کاهش مشکلات مربوط به رفتارهای قالبی ودر این کودکان شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/7/22 | پذیرش: 1399/4/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb