مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد زاهدان، دانشگاه آزاد اسلامی، زاهدان، ایران
2- گروه علوم تربیتی، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران
3- گروه روانشناسی، دانشگاه سیستان و بلوچستان
چکیده:   (725 مشاهده)
زمینه و هدف: کارکردهای اجرایی فرایندهای شناختی پیچیده هستند که رفتار هدفمند ایجاد می‌کنند و نقص در آنها معمولا همراه با اختلال یادگیری می­باشد. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی آموزش کارکردهای اجرایی بر افزایش هوشبهر دیداری-فضایی و فعال کودکان دارای اختلال یادگیری شهر زاهدان انجام گرفت.
روش بررسی: طرح ‌پژوهش حاضر ‌نیمه­تجربی از ‌نوع ‌‌پیش‌آزمون-‌پس‌آزمون ‌با ‌گروه گواه ‌بود. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی دانش­آموزان پسر پایه اول و دوم دبستان مراجعه کننده به مرکز ناتوانی­های یادگیری در سال 1397-1396 بود که بر اساس پنجمین ویرایش آماری تشخیص اختلالات روانی به عنوان افراد دچار اختلال یادگیری تشخیص داده شدند. از این جامعه، 24 دانش­آموز بیمار واجد شرایط و داوطلب به روش نمونه­گیری داوطلبانه انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش (12 دانش­آموز) و گواه (12 دانش­آموز) قرار گرفتند. آموزش کارکردهای اجرایی به مدت 15 جلسه 60 دقیقه‌ای روی گروه آزمایش اجرا شد.‌ از هوش­آزمای تهران-استانفورد-بینه (2005) ‌برای‌ جمع‌آوری‌ اطلاعات ‌استفاده ‌شد. داده­ها با استفاده از روش آماری تحلیل کوواریانس در نرم افزار SPSS نسخه 23 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و سطح معنی­داری (05/0= p) در نظرگرفته شد.
یافته­ها: نتایج به دست آمده از پژوهش حاضر نشان داد که آموزش کارکرد­های اجرایی بر افزایش هوشبهر دیداری- فضایی و هوشبهر فعال کودکان دارای اختلالات یادگیری اثر معناداری داشت (001/0=p).
نتیجه­گیری: با توجه به مؤثر بودن آموزش کارکردهای اجرایی بر افزایش هوشبهر دیداری-فضایی و هوشبهر فعال می­توان گفت آموزش کارکردهای اجرایی یک روش مناسب و کاربردی برای ارتقاء هوشبهر دیداری-فضایی و فعال برای دانش­آموزان دارای اختلال یادگیری می­یاشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1398/8/5 | پذیرش: 1398/10/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb