مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (85 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: افراد مبتلا به نشانگان وانمودگرایی علی رغم قابلیت ها و موفقیت های خود هیچ احساس مثبت درونی به قابلیت های خود ندارند. لذا این تحقیق با هدف اثر بخشی واقعیت درمانی بر ترس از ارزیابی منفی و خود ابرازی دفاعی زنان مبتلا به نشانگان وانمودگرایی مراجعه کننده به مراکز مشاوره شهر رشت انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش از نوع  طرح­های نیمه آزمایشی و پیش­آزمون-پس­آزمون  با گروه کنترل بود. جامعه­ی آماری شامل  کلیه زنان مبتلا به نشانگان وانمودگرایی  را شامل می­شد که در سال 1397 به مراکز مشاوره و خدمات روان­شناختی شهر رشت مراجعه کرده بودند. از میان آن­ها  20 نفر به صورت نمونه­گیری داوطلبانه مبتنی بر هدف، انتخاب و سپس در دو گروه 10 نفره به صورت تصادفی گمارده شدند.  گروه آزمایش  تحت 8 جلسه درمان قرار گرفتند  ولی در مورد گروه کنترل اقدامی انجام نشد.
پرسشنامه­های ترس از ارزیابی منفی واتسون و فرند، خودابرازی دفاعی شهنی ییلاق و بساک نژاد و مقیاس پدیدۀ وانمودگرایی کلانس و ایمز،  قبل و بعد از اجرای آموزش در مورد آنها اجرا شد. داده­های با استفاده از آزمون تحلیل کوواریانس چندمتغیره تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج نشان داد که واقعیت درمانی بر ترس از ارزیابی منفی و خود ابرازی دفاعی زنان دچار نشانگان وانمودگرایی مؤثر است (01/0>P).
نتیجه گیری: با توجه به یافته­های پژوهش، واقعیت درمانی می­تواند مداخله­ای کارآمد برای کاهش ترس از ارزیابی منفی و خود ابرازی دفاعی زنان مبتلا به نشانگان وانمودگرایی باشد.

 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۸/۸/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۱/۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb