مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری مشاوره، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
2- دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
چکیده:   (710 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به لزوم اجرای شیوه‌های نوین در راستای حل مشکلات زوجین، این مطالعه باهدف مقایسه اثربخشی زوج‌درمانی رفتاری-تلفیقی و رفتاردرمانی دیالکتیک بر کاهش رفتارهای کنترل گرایانه زوجین انجام‌شد.
روش بررسی: در این پژوهش از روش نیمه آزمایشی و طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه استفاده شد.  جامعه آماری پژوهش شامل تمامی زوجین مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره شهر کرج جهت حل اختلافات زناشویی بوده است. انتخاب آزمودنی‌ها بر اساس کسب نمره بالاتر از میانگین در پرسش‌نامه رفتارهای کنترل گرایانه زن و شوهر کوان و آرچر (2005) بود. ازاین‌بین، افراد بالای نمره میانگین که رضایت داشتند به طور تصادفی در گروه آزمایش اول (زوج‌درمانی رفتاری-تلفیقی)، 16 نفر (8زوج) در گروه آزمایش دوم (رفتاردرمانی دیالکتیک) و 16 نفر در گروه گواه (8زوج) تخصیص یافتند.روش اجرا بدین ترتیب بود که بعد از پیش‌آزمون، آموزش زوج‌درمانی رفتاری-تلفیقی برای گروه آزمایش اول و آموزش رفتاردرمانی دیالکتیک برای گروه آزمایش دوم اجرا گردید و گروه گواه مداخله‌ای دریافت نکرد. درنهایت از هر سه گروه پس‌آزمون به عمل آمد. یافته‌های پژوهش با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه ۲4 و آنالیز کوواریانس در سطح 05/0تحلیل شدند.
یافته‌ها: آنالیز کوواریانس نشان داد که بین اثربحشی رفتاردرمانی دیالکتیک و زوج‌درمانی رفتاری-تلفیقی بر کاهش رفتارهای کنترل گرایانه تفاوت معناداری وجود داشت  (001/0>p).  علاوه بر این، آزمون تعقیبی نشان داد میزان اثربخشی رفتاردرمانی دیالکتیک بیشتر از  زوج‌درمانی رفتاری-تلفیقی بر کاهش رفتارهای کنترل گرایانه داشت، به عبارتی می توان گفت اندازه اثر در متغیر رفتارهای کنترل گرایانه برابر 54/0 بوده که تعیین می کند تقریبا 54درصد از تغییرات درون گروهی ازطریق زوج درمانی رفتاری-تلفیقی تبیین شد.
کلیدواژه‌ها: زوج‌درمانی رفتاری-تلفیقی، رفتاردرمانی دیالکتیک، رفتار کنترل گرایانه، زوجین.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1398/8/17 | پذیرش: 1398/10/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb