مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد بندرعباس، دانشگاه آزاد اسلامی، بندرعباس، ایران
2- دانشیار، گروه روانشناسی، دانشگاه هرمزگان، بندرعباس، ایران
3- استاد، گروه روانشناسی، دانشگاه شهید چمران، اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (59 مشاهده)
زمینه و هدف: زایمان به عنوان واقعه ای تروماتیک می تواند مادر را درخطر ایجاد اختلالات پس از زایمان قرار دهد، این لزوم درمانهای روانشناختی را ایجاد می کند. هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی برنامه تلفیقی درمان شناختی-رفتاری وتاب آوری براساس آموزه های معنویت اسلامی مبتنی بر انعطاف پذیری شناختی برعملکرد جنسی زنان باردار می باشد.
روش: این مطالعه از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون - پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش تمامی زنان بارداری بودند که در فاصله مهر تا آذر ماه ۱۳۹۶ به مراکز بهداشت شهر بندرعباس مراجعه کرده بودند. تعداد 40 نفر به صورت دردسترس انتخاب و به صورت تصادفی به دو گروه آزمایش (20 نفر) و گواه (20 نفر) تفکیک شدند. شاخص عملکرد جنسی روزن و همکاران(2000) و مقیاس انعطاف پذیری شناختی دنیس و وندورال(2010) در سه مرحله قبل، بعد و دو ماه بعد از پایان جلسات مداخله در دو گروه گردآوری شد. داده ها به کمک آماره های توصیفی و آزمون تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر در سطح معناداری 05/0 و با استفاده از نرم افزار spss21 تحلیل شدند.
یافته ها: نتایج نشان داد که برنامه تلفیقی درمان شناختی-رفتاری و تاب آوری براساس آموزه های معنویت اسلامی مبتنی بر انعطاف پذیری شناختی برابعا عملکرد جنسی(P<0.01) معنی دار بود و این تفاوت بین دو گروه نیز معنیدار بود(P<0.01).
نتیجه گیری: یافته ها مؤید آن است که اجرای برنامه آموزشی مبتنی بر آموزه های اسلامی که منطبق با فرهنگ اسلامی بر کاهش میزان علائم تروماتیک بعد از زایمان داشته باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/8/22 | پذیرش: 1398/9/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb