مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، تهران، ایران
2- دانشگاه امام حسین
3- پژوهشکده تربیت بدنی
چکیده:   (625 مشاهده)

چکیده
هدف: هدف از پژوهش حاضر مقایسه سطوح انگیزش و مشارکت ورزشی نوجوانان با توجه به جنسیت و محل زندگی بود.
 روش بررسی: پژوهش حاضر کاربردی و از نوع توصیفی_ مقایسه­ای بود. جامعه آماری دانش­آموزان مقاطع متوسطه اول و دوم استان آذربایجان غربی بودند، که از بین آنها  1200 نفر به صورت خوشه­ای تصادفی چند مرحله­ای به عنوان نمونه انتخاب شدند.  داده‌ها با توزیع پرسشنامه محقق ساخته برای بررسی مشخصات فردی و مشارکت ورزشی، و نیز پرسشنامه مقیاس انگیزه ورزشی(1995) به منظور بررسی انگیزه درونی، انگیزه بیرونی، و بی­انگیزگی در فعالیتهای ورزشی در بین نوجوان جمع‌آوری شد. تحلیل داده­ها با استفاده از نرم افزار آماری  Spss نسخه 18 و تحلیل واریانس چند متغیّره(مانوا) انجام شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل واریانس چند متغیّره نشان داد که بین مولفه­های انگیزه دختران و پسران تفاوت معنی­داری وجود ندارد(انگیزه درونی:202/0  P=)، (انگیزه بیرونی: 749/ 0P=) و (بی انگیزگی: 948/ 0P=) در حالی که بین مشارکت ورزشی دختران و پسران، تفاوت معنی­داری وجود دارد(001/ 0P˂). همچنین یافته­ها نشان داد که بین مولفه­های انگیزه دانش­آموزان شهری و روستایی، تفاوت معنا­دار است (انگیزه درونی: 048/0 P=)، (انگیزه بیرونی: 001/ 0P˂) و (بی انگیزگی: 001/ 0P˂)؛ در حالی که بین مشارکت ورزشی دانش­آموزان شهری و روستایی تفاوت معنی­داری وجود ندارد(690/ 0P=).  
نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش نشان می‌دهد که پسران نسبت به دختران مشارکت بیشتری در ورزش دارند. همچنین محل زندگی نوجوانان بر انگیزه مشارکت ورزشی آنها موثر است و نوجوانان شهری در مقایسه با نوجوانان ساکن در روستا انگیزه بالاتری برای ورزش کردن دارند.
 

واژه‌های کلیدی: انگیزش، مشارکت، ورزش، نوجوان
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/9/3 | پذیرش: 1398/10/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb