مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- علامه طباطبایی
چکیده:   (541 مشاهده)
چکیده:
هدف : پژوهش حاضر تعیین اثربخشی مداخله مبتنی بر ذهن­آگاهی در بهبود تنظیم هیجان و کاهش نگرانی از تصویر بدن در زنان مبتلا به بیش خوری بود.
روش بررسی : پژوهش حاضر تجربی از نوع نیمه آزمایشی است  و طرح مورد نظر برای اجرا نیز طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش حاضر را کلیه زنان شهر رشت تشکیل داد که از بین آنها 30 نفر(15 نفر برای هر گروه) مبتلا به بیش خوری به صورت هدفمند دردسترس انتخاب و بصورت تصادفی در گروه­ آزمایش و گروه کنترل گمارده شد.  برای جمع آوری اطلاعات از پرسشنامه تنظیم هیجان و نگرانی از تصویر بدنی استفاده شد. برای تحلیل اطلاعات بدست آمده از نرم افزار spss 21 و از تحلیل کوواریانس چند متغیره استفاده شد.  
یافته ها : نتایج تحلیل کواریانس نشان می­دهد که بین گروه­ها از نظر ابعاد فرونشانی و ارزیابی مجدد تفاوت معناداری وجود دارد.  همچنین تفاوت بین میانگین نمرات نگرانی از تصویر بدنی در مرحله پس آزمون بعد از کنترل نمرات پیش آزمون در دو گروه آزمایش و کنترل، معنی­دار است (05/0> P).
نتیجه : این پژوهش همسو با سایر پژوهش ها نشان داد که آموزش ذهن آگاهی توانسته است در گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل، موجب افزایش ارزیابی مجدد و کاهش فرونشان و نگرانی از تصویر بدنی شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/9/11 | پذیرش: 1398/11/12

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb