مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر
چکیده:   (33 مشاهده)
زمینه وهدف: کودکان اتیستیک دارای آشفتگی­های حسی به ویژه عدم تعدیل درحس لامسه باچالش­های بسیاری مواجه می­شوند. لذا پژوهش حاضر به منظور تعیین اثربخشی بازی درمانی مبتنی بررژیم حسی برتعدیل حس لامسه کودکان دارای اختلال طیف اتیسم شهر تهران انجام شد.
روش بررسی: روش این پژوهش به صورت نیمه آزمایشی از نوع طرح پیش­آزمون پس­آزمون با گروه گواه وآزمون پیگیری بود. از جامعه آماری تمامی کودکان 7-12ساله انجمن اتیسم شهرتهران، 20 نفر با استفاده از روش دردسترس انتخاب و به صورت تصادفی در گروه آزمایش(10 نفر) و گروه گواه (10 نفر) جایگزین شدند.گروه آزمایش 17جلسه60-45 دقیقه­ای مداخلات بازی درمانی مبتنی بررژیم حسی را دریافت نمودند وگروه گواه در لیست انتظار باقی ماند. گردآوری داده­ها براساس آزمون استاندارد حسی وینی دان (1997) انجام پذیرفت. سپس با استفاده از نرم­افزار SPSS و تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر در سطح معناداری 01/0 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها: بلافاصله بعد از پایان مداخله و یک­ونیم ماه بعد از مداخله تفاوت آماری معنی­داری در میانگین نمره تعدیل حس لامسه دو گروه وجود داشت (001/0>p). نتایج تحلیل واریانس با اندازه­­گیری مکرر نشان داد که تغییرات میانگین تعدیل حس لامسه در طول زمان متفاوت و اثر متقابل گروه و زمان در مورد حس لامسه معنی­دار بود (001/0>p).
نتیجه­گیری: با توجه به یافته­های این پژوهش و اثربخشی بازی درمانی مبتنی بر رژیم حسی برتعدیل حس لامسه کودکان اتیستیک استفاده از این روش به متخصصان و درمانگران در این زمینه توصیه می­شود.
واژه‌های کلیدی: بازی درمانی، رژیم حسی، حس لامسه، اتیسم
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/9/14 | پذیرش: 1399/4/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb