مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علم و هنر
چکیده:   (455 مشاهده)
زمینه و هدف: کودکان دارای اختلال نارسایی توجه/ بیش فعالی معمولا نقص در کارکرد های اجرایی دارند. هدف از این پژوهش بررسی اثر بخشی توانبخشی حافظه بر عملکرد اجرایی بازداری پاسخ در کودکان مبتلا به نقص توجه – بیش فعالی است.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر نیمه آزمایشی است. جامعه آماری متشکل از کلیه دانش آموزان بین 7 تا 11 سال مبتلا به اختلال نقص توجه /بیش فعالی که در سال تحصیلی 98-1397 در ناحیه دو یزد مشغول به تحصیل بوده اند که از بین آنها 30 نفر تصادفی انتخاب شدند و در دو گروه کنترل و آزمایش قرار گرفتند. دو گروه (آزمایش و کنترل) ازنظر سن و هوش کلامی و عملی همسان سازی شده بودند. علائم رفتاری کودکان مبتلا توسط پرسشنامه کانرز فرم والدین و عملکرد بازداری پاسخ با استفاده از آزمون استروپ ارزیابی شده است.
یافته ها: نتایج پژوهش نشان داد که نمره بازداری پاسخ  گروه آزمایش در مقایسه با گروه کنترل بعد از گذراندن جلسات توانبخشی بهبود پیدا کرده است و این تفاوت در سطح( 001/0 >P ) معنادار است.
نتیجه گیری: بنابراین می توان،  برنامه توانبخشی برای بهبود کارکرد اجرایی بازداری پاسخ کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه / بیش فعالی موثر توصیه کرد .
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/9/26 | پذیرش: 1399/3/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb