مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد واحد بویین زهرا
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
چکیده:   (581 مشاهده)
زمینه و هدف: سوء­مصرف مواد یکی از چهار بحران جهانی است و از معضلات آن، اصطلاحی به نام هم­وابستگی می­باشد که به­معنی زندگی کردن در کنار فرد معتاد می­باشد که در نهایت موجب سوق شخص دارای هم­وابستگی به اعتیاد می­شود. هدف پژوهش، بررسی رابطه سبک­های تفکر و سبک­های حل مسئله با هم­وابستگی همسران بیماران مبتلا به سوء­مصرف مواد بود.
روش بررسی: روش این مطالعه توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری، تمامی همسران افراد دارای سوء­مصرف مواد مراجعه­کننده به مراکز ترک اعتیاد در سطح شهر تهران در سال 1397 بودند. با نمونه­گیری به شیوه در دسترس 42 نفر انتخاب شدند. به­منظور جمع­آوری داده­ها، از سبک­های تفکر استرنبرگ (1991)، سبک­های حل مسئله هپنر و پترسن (1982) و هم­وابستگی اسپن و فیشر (1990) استفاده شد. جهت تحلیل داده­ها از نرم­افزار20 -Spss و آزمون رگرسیون گام به گام استفاده شد و سطح معنی­داری 05/0 در نظر گرفنه شد.
یافته‌ها: میانگین و انحراف معیار سبک­های تفکر (کل) برابر­21/10­±65/246، سبک­های حل مسئله (کل) برابر­3/17­±5/126 و هم­وابستگی برابر­12/16­±83/52 بود. نتایج تحلیل رگرسیون گام به گام نشان داد که ارتباط معناداری بین سبک­های تفکر و حل مسئله
با هم­وابستگی وجود دارد و توانایی پیش­بینی هم­وابستگی در همسران افراد دارای سوء­مصرف مواد را نیز دارند  (001/0p <).
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد، سبک­های تفکر و حل مسئله می­توانند نگرش افراد دارای هم­وابستگی را نسبت به مواد مخدر به میزان قابل توجهی کاهش داده و با تفکر و تصمیم­گیری درست در هنگام مواجهه با عوامل استرس­زا و درخواست­های غیرمنطقی دیگران به عنوان یک سپر عمل کرده و راه حل مناسب را بیابد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb