مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات
2- دانشگاه شاهد
3- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (278 مشاهده)
چکیده:          
زمینه و هدف: اختلال وسواس فکری- عملی تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی فرد دارد. پژوهش حاضر با هدف مقایسه اثربخشی درمان مواجهه و جلوگیری از پاسخ (ERP) با درمان گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) بر بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری- عملی انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش از نوع نیمه­آزمایشی بود که با طرح پژوهشی پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه گواه انجام شد. جامعه آماری شامل کلیه بیماران اختلال وسواس فکری- عملی مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره شهرستان شیراز در سال ۱۳۹7 بود که داروی فلووکسامین (دوز200 تا300) مصرف می­کردند. از این میان، تعداد 60 نفر به روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب و به تصادف در گروه­های 20نفره شامل دو گروه آزمایش و یک گروه گواه جایگزین شدند. گروه­های آزمایش در 8 جلسه هفتگی، به مدت 90 دقیقه شرکت داشتند اما گروه گواه در انتظار درمان باقی ماند. ابزار پژوهش شامل فرم کوتاه پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی (1989) بود. داده‌ها، با استفاده از تحلیل کوواریانس و به کمک SPSS-21 تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد دو گروه آزمایش نسبت به گروه گواه افزایش معناداری را در پس­آزمون داشته‌اند (001/0p<). اما بین میزان اثربخشی مداخله آزمایشی ERP باACT  بر بهبود کیفیت زندگی و مؤلفه‌های آن تفاوتی وجود نداشت.
نتیجه‌گیری: با وجود گمانه­زنی‌ها و علی­رغم محدودیت‌های درمان‌های کلاسیک، درمان مواجهه و پذیرش و تعهد درمانی از جمله درمان­های مؤثر بر کاهش علایم وسواس و افزایش کیفیت زندگی هستند.
کلید واژه‌ها: مواجهه و جلوگیری از پاسخ، پذیرش و تعهد، اختلال وسواس فکری و عملی، کیفیت زندگی

 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/9/27 | پذیرش: 1399/2/17

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb