مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد زاهدان
2- دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان
3- دانشگاه علوم پزشکی، بیرجند
چکیده:   (1797 مشاهده)
زمینه و هدف: دیابت یک بیماری شایع، بدخیم و پیشرونده می باشد. افراد مبتلا در طی درمان و متعاقب آن اختلالات جسمی و عاطفی متعددی را تجربه می کنند؛ لذا هدف از پژوهش حاضر تعیین اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر اضطراب، افسردگی و شاخص های چربی خون بیماران دیابتی نوع دو بود.
روش بررسی: این مطالعه یک پژوهش نیمه آزمایشی از نوع پیش‌آزمون پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه پژوهش، تمامی افراد مبتلا به دیابت نوع دو مراجعه‌کننده به کلینیک دیابت شهر بیرجند در بهار سال 1398 بودند که 40 نفر داوطلب واجد شرایط انتخاب و به صورت گمارش تصادفی به دو گروه 20 نفری آزمایش و گواه تقسیم شدند. مداخله پذیرش و تعهد طی 8 جلسه 90 دقیقه‌ای انجام شد. اطلاعات از طریق تکمیل خرده مقیاس های اضطراب و افسردگی لاویبوند و لاویبوند (1995) و اندازه گیری شاخص های چربی خون قبل از مداخله و بعدازآن جمع‌آوری گردید. داده‌ها با استفاده نرم افزار SPSS نسخه 22 و آزمون تحلیل کوواریانس تک متغیری و چند متغیری در سطح معنی‌داری 05/0= α مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: پس از مداخله، نمرات افسردگی، اضطراب و شاخص های چربی در گروه آزمایش در مقایسه با گروه گواه به‌طور معنی‌داری کاهش یافت (001/0>p).
نتیجه‌گیری: بر اساس یاقته های این پژوهش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش اضطراب، افسردگی و شاخص های چربی بیماران دیابتی نوع دو مؤثر باشد. پیشنهاد می‌گردد درمان مذکور به‌عنوان یک درمان مکمل در سایر بیماری‌های روان- تنی مورداستفاده قرار گیرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb