مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (69 مشاهده)
هدف: اهمال کاری تحصیلی یکی از شایع ‌ترین مشکلات در سطوح مختلف تحصیلی به عنوان مجموعه مشکلات رفتاری است که عوامل متعددی در کاهش آن تاثیر گذارند. پژوهش حاضر با هدف ارزیابی بسته آموزشی مبتنی بر راهبردهای خودتنظیمی، درگیری تحصیلی و خودناتوان سازی و بررسی اثربخشی آن بر اهمالکاری دانش آموزان دبیرستانی انجام شده است.
روش بررسی: روش تحقیق در این پژوهش طرح نیمه‌آزمایشی پیش- پس‌آزمون با گروه کنترل می‌باشد. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی دانش­آموزان پایه­های دهم و یازدهم شهرستان سردشت بودند که 60 نفر از آنان در دو گروه 30 نفری آزمایش و کنترل با روش نمونه­گیری خوشه­ای چند مرحله­ای انتخاب شدند. آموزش مبتنی بر راهبردهای خودتنظیمی، درگیری تحصیلی و خودناتوان سازی بر روی گروه آزمایش در 10 جلسه 90 دقیقه ای اجرا گردید داده‌های پژوهش از طریق پرسشنامه استاندارد اهمال کاری تحصیلی تاکمن (1991) جمع‌آوری شده است. پایایی آزمون نیز از طریق آلفای کرونباخ مقدار 81/0 محاسبه شد. برای تجزیه و تحلیل داده‌های آماری از شاخص‌های آمار توصیفی، شامل میانگین و انحراف معیار و در قسمت آمار استنباطی از تحلیل کوواریانس یک‌راهه استفاده شده است.
یافته‌ها: داده‌های کمی ‌تفاوت معناداری را بین نتایج دو گروه نشان می‌دهد. آموزشی مبتنی بر راهبردهای خودتنظیمی، درگیری تحصیلی و خودناتوان سازی تاثیر معنی داری بر اهمالکاری دانش آموزان دبیرستانی دارد  (05/0 = p).
نتیجه گیری: آموزشی مبتنی بر راهبردهای خودتنظیمی، درگیری تحصیلی و خودناتوان سازی می تواند زمینه کاهش اهمالکاری دانش آموزان را فراهم آورد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/10/19 | پذیرش: 1398/12/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb