جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 108 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rasoli S, Ahmadian H, Jadidi H, Akbari M. The Effects of a Training Package Based on Self-Regulation Strategies, Academic Engagement, and Self-Handicapping on Procrastination in High School Students. mejds. 2020; 10 :108-108
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1857-fa.html
رسولی سوران، احمدیان حمزه، جدیدی هوشنگ، اکبری مریم. ارزیابی بستهٔ آموزشی مبتنی‌بر راهبردهای خودتنظیمی، درگیری تحصیلی و خودناتوان‌سازی و اثربخشی آن بر اهمال‌کاری دانش‌آموزان دبیرستانی. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :108-108

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1857-fa.html


1- گروه روان‌شناسی، واحد سنندج، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (548 مشاهده)
زمینه و هدف: اهمال‌کاری تحصیلی از مشکلات شایع‌تر در سطوح مختلف تحصیلی به‌عنوان مجموعهٔ مشکلات رفتاری است که عوامل متعددی در کاهش آن تأثیرگذار هستند. پژوهش حاضر با هدف ارزیابی بستهٔ آموزشی مبتنی‌بر راهبردهای خودتنظیمی و درگیری تحصیلی و خودناتوان‌سازی و اثربخشی آن بر اهمال‌کاری دانش‌آموزان دبیرستانی انجام شد.
روش‌بررسی: روش تحقیق این پژوهش طرح نیمه‌آزمایشی پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعهٔ آماری تمامی دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم شهرستان سردشت در سال ۹۷-۱۳۹۶ بودند. شصت نفر از آنان در دو گروه سی‌نفری آزمایش و گواه با روش انتخاب هدف‌مند گزینش شده و سپس به‌صورت گمارش تصادفی به گروه‌ها اختصاص یافتند. بستهٔ طراحی‌شدهٔ آموزش مبتنی‌بر راهبردهای خودتنظیمی و درگیری تحصیلی و خودناتوان‌سازی بر گروه آزمایش در ده جلسهٔ ۹۰دقیقه‌ای اجرا شد که مورد ارزیابی قرار گیرد. جمع‌آوری داده‌های پژوهش ازطریق پرسشنامهٔ استاندارد اهمال‌کاری تحصیلی تاکمن (۱۹۹۱) از دانش‌آموزان در مرحلهٔ پیش و پس از آموزش صورت گرفت. برای تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های آماری از شاخص‌های آمار توصیفی شامل میانگین و انحراف معیار و در قسمت آمار استنباطی از تحلیل واریانس یک‌طرفه، کوواریانس، ضریب همبستگی پیرسون و تی دو گروه مستقل با نرم‌افزار SPSS در سطح اطمینان ۰٫۹۵ استفاده شد. 
یافته‌ها: داده‌های کمی ‌تفاوت معناداری را بین نتایج دو گروه آزمایش و گواه نشان داد. آموزش مبتنی‌بر راهبردهای خودتنظیمی و درگیری تحصیلی و خودناتوان‌سازی دارای تأثیر معناداری بر اهمال‌کاری دانش‌آموزان دبیرستانی بود (۰٫۰۰۱>p).
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های این پژوهش آموزش مبتنی‌بر راهبردهای خودتنظیمی و درگیری تحصیلی و خودناتوان‌سازی می‌تواند زمینهٔ کاهش اهمال‌کاری دانش‌آموزان را فراهم آورد.
متن کامل [PDF 491 kb]   (95 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/10/19 | پذیرش: 1398/12/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb