مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی
2- دانشگاه شاهد
چکیده:   (118 مشاهده)
 زمینه و هدف :کودکان ADHD از طیف وسیعی از مشکلات شناختی، رفتاری و هیجانی رنج می برند. در سالهای اخیر درمان های غیر دارویی برای رفع این مشکلات توسعه داده شده است. پژوهش حاضر با هدف مقایسه اثر بخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی(MBCT) و کاربرد نوروفیدبک بر خود‌تنظیمی هیجانی کودکان ADHD صورت گرفت.
روش بررسی: روش این پژوهش از نوع نیمه ‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعه این پژوهش کودکان 12-9 ساله مراجعه کننده به کلنیک‌های روانشناسی شهر تبریز بود. از بین کودکان واجد شرایط، 45 کودک ADHD انتخاب و به صورت تصادفی در سه گروهMBCT، نوروفیدبک و گروه گواه قرار گرفتند. از تمام آزمودنی‌ها قبل و پس از اتمام درمان و 5 ماه بعد، جهت بررسی پایداری اثرات درمان، چک لیست تنظیم هیجانی به عمل آمد. سپس گروه های آزمایش تحت روش های درمانی قرارگرفتند. داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS-24 و به روش تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: نتایج نشان داد که MBCT و کاربرد نوروفیدبک بر خودتنظیمی هیجانی کودکان ADHD موثر واقع شد. همچنین MBCT تأثیر بیش‌تری بر خودتنظیمی هیجانی کودکان ADHD در پس آزمون دارد. همچنین نتایج پیگیری بعد از5  ماه نشان داد که این تأثیر پایدار بوده است.
نتیجه گیری: با توجه به اثربخشی MBCT بر خودتنظیمی هیجانی کودکان ADHD، این مطالعه اهمیت استفاده از این روش درمانی را در کنار سایر روش ها، در جهت کاهش علایم ADHD متذکر می سازد .
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۱/۲۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb