مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان
چکیده:   (818 مشاهده)
زمینه و هدف: در طی دهه­ های اخیر برای ارتقای سطح آموزش خواندن از شیوه ­ها و ابزارهای مختلفی از جمله رایانه، به صورت گسترده استفاده می شود. قابلیت سیستم تدریس فردی رایانه­ یار کارنامه­ ای پربار دارد. این پژوهش نیز با هدف اثربخشی آموزش بازی­ های رایانه­ ای شناختی در افزایش عملکرد خواندن دانش ­آموزان نارساخوان انجام شد.
روش بررسی: روش این پژوهش از نوع آزمایشی و طرح پیش ­آزمون- پس ­آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه دانش‌آموزان نارساخوان مراجعه کننده به مراکز مشکلات ویژه یادگیری مستقر در آموزش و پرورش نواحی 1 و 2 شهر رشت در سال تحصیلی 99-1398 بود که از بین آن‌ها تعداد 40 نفر به روش تصادفی انتخاب و به‌صورت تصادفی به 2 گروه (آزمایش و گواه) تقسیم شدند. آزمودنی‌های دو گروه پرسشنامه‌ نشانگان نارساخوانی سلیمی­ تیموری (1386) را در مرحله پیش‌آزمون و پس‌آزمون تکمیل کردند. گروه آزمایش به مدت 8 جلسه 80 دقیقه‌ای تحت مداخله آموزشی بازی­ های رایانه ­ای شناختی قرار گرفتند درحالی‌که در طول این مدت گروه گواه هیچ‌گونه مداخله‌ای را دریافت نکردند.
یافته ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد که آموزش بازی­های رایانه ­ای شناختی سبب افزایش عملکرد خواندن دانش ­آموزان نارساخوان ‌شد (001/0).
نتیجه گیری: به‌طورکلی نتیجه این پژوهش نشان داد یکی از عواقب اختلالات نارساخوانی، تأثیر بر عملکرد خواندن است. خواندن، یکی از مهارت­ های زیربنایی آموزش و یادگیری محسوب می­ شود. این مهارت در مدارس و کلاس­ های درس از حساسیت بیشتری برخوردار است و به عنوان مبنا و پایه رشد دانش­آموز در سایر حیطه ­ها در نظر گرفته می­ شود. آموزش بازی­ های رایانه­ ای شناختی برای دانش ­آموزانی که دچار اختلال خواندن باشند، می­ تواند مؤثر باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb