مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه پیام نور
چکیده:   (836 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از رفتارهای مخرب در دوره نوجوانی رفتارهای پرخطر می­باشند. رفتارهای پرخطر عبارتنداز رفتارهایی که هنگامی که فرد به آنها دست­می­زند نتایج بسیار زیان­باری را برای­خود، خانواده و جامعه به­بار می­آورد. از اینرو هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی آموزش مهارت­های حل مسئله شناختی-اجتماعی بر کنترل عواطف نوجوانان دختر دارای رفتارهای پرخطر بود.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه­آزمایشی و با طرح پیش­آزمون-پس­آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه نوجوانان دختر مقطع متوسطه بابلسر در سال تحصیلی 98-1397بودند. نمونه­گیری این پژوهش در دو­مرحله انجام گرفت. الف: در این مرحله 400 دانش­آموز به صورت تصادفی خوشه­ای تک­مرحله­ای از میان کلیه دانش­آموزان انتخاب شدند و پرسشنامه رفتارهای پرخطر نوجوانان ایرانی بر روی آنها اجرا گردید. ب: افرادی که بالاترین نمره را در­پرسشنامه رفتارهای پرخطر نوجوانان ایرانی داشتند انتخاب شدند که شامل85 نفر بودند و در ادامه پرسشنامه کنترل عواطف برروی آنها اجرا شد، از بین آنها 36 نفر که کنترل عواطف پایین داشتند به عنوان نمونه نهایی انتخاب و در دو گروه آزمایش و گواه (هر­گروه شامل 18 نفر) قرار گرفتند.
نتایج: نتایج نشان­داد که اثربخشی آموزش مهارت­های حل مسئله شناختی-اجتماعی با­کاهش خشم (001/0>p)، خلق افسرده (001/0>p) و اضطراب (001/0>p)همراه بود.
نتیجه­گیری: با توجه به یافته­های این پژوهش می­توان نتیجه گرفت که با آموزش مهارت­های حل مسئله شناختی- اجتماعی به نوجوانان می­توان در تعدیل و یا کنترل هیجانات منفی کمک کرد و آنها یاد می­گیرند که هنگام مواجه با شرایط استرس­زا و ناسازگار با بکارگیری روش­های مثبت و منطقی حل مسئله از بروز رفتارهای پرخطر بکاهند و روش­های منطقی­تری را جایگزین کنند.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb