جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 113 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ashrafi S, Bahrainian A, Hajializadeh K, Delavar A. Effectiveness of Acceptance Commitment Therapy Social Anxiety in Overweight Women. mejds. 2020; 10 :113-113
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1896-fa.html
اشرفی سحر، بحرینیان عبدالمجید، حاجی علیزاده کبری، دلاور علی. اثربخشی درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر اضطراب اجتماعی و شاخص تودهٔ بدنی زنان دارای اضافه‌وزن. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :113-113

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1896-fa.html


1- گروه روان‌شناسی، واحد بندرعباس، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گروه روان‌شناسی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
3- گروه روان‌شناسی، دانشگاه علامه طباطبائی
چکیده:   (276 مشاهده)
زمینه و هدف: ﭼﺎﻗﯽ و اﺿﺎﻓﻪوزن، ﺗﺠﻤﻊ ﻏﯿﺮﻃﺒﯿﻌﯽ و ﺑﯿﺶ‌ازﺣﺪ ﭼﺮﺑﯽ در ﺑﺪن بوده و در ﺣﺎل ﺣﺎﺿﺮ ﺑﻪ ﻣﺸﮑﻞ ﺑﻬﺪاشت ﻋﻤﻮﻣﯽ در ﻧﻘﺎط ﻣﺨﺘﻠﻒ دﻧﯿﺎ ﺗﺒﺪیﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ. هدف پژوهش حاضر، بررسی اثربخشی درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر اضطراب اجتماعی و شاخص تودهٔ بدنی زنان دارای اضافه‌وزن بود.
روش‌بررسی: مطالعهٔ حاضر پژوهشی کاربردی و از نوع نیمه‌آزمایشی با گروه‌های آزمایش و گواه بود. جامعهٔ آماری پژوهش، تمامی زنان دارای اضافه‌وزن با شاخص تودهٔ بدنی بزرگ‌تر از ۳۰ در شهر تهران بودند که به‌منظور بهره‌مندی از درمان‌های روان‌شناختی به مراکز روان‌درمانی منطقهٔ یک تهران در سال‌های ۹۸-۱۳۹۷ مراجعه کردند. نمونهٔ پژوهش شامل ۴۰ نفر از افراد واجد شرایط بود که به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه قرار گرفتند. مداخلهٔ درمانی به‌صورت جلسات درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد به‌طور گروهی در گروه آزمایش و در هشت جلسهٔ ۶۰دقیقه‌ای و یک‌جلسه در هفته برگزار شد. برای سنجش اضطراب اجتماعی، از پرسشنامهٔ اضطراب اجتماعی (کانور و همکاران، ۲۰۰۰) و برای سنجش وزن از شاخص توده بدنی (BMI) استفاده شد. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها به‌کمک روش تحلیل کوواریانس و نرم‌افزار SPSS  نسخهٔ ۲۵ در سطح معناداری ۰٫۰۵ صورت گرفت.
یافته‌ها: نتایج حاکی‌از تأثیر معنادار یک‌دوره درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر اضطراب اجتماعی (۰٫۰۰۱>p) و شاخص تودهٔ بدنی (۰٫۰۰۱>p) در زنان دارای اضافه‌وزن بود.
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های این پژوهش یک‌دوره درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر اضطراب اجتماعی و کاهش وزن در زنان دارای اضافه‌وزن اثرگذار بوده و می‌توان از این روش برای درمان عصبی افراد دارای اضافه‌وزن استفاده کرد.
متن کامل [PDF 483 kb]   (90 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/11/6 | پذیرش: 1398/12/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb