مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه شهید بهشتی
چکیده:   (267 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال نارسایی توجه/فزون کنشی با نقایصی در کارکردهای شناختی همراه است. یکی از کارکردهای شناختی توانایی فضایی است که متشکل از هشت عامل است. هدف این مطالعه بررسی تفاوت‌های موجود در عوامل فضایی در کودکان با و بدون اختلال نارسایی توجه/فزون کنشی بود.
روش بررسی: در این پژوهش توصیفی تحلیلی، 64 کودک با اختلال نارسایی توجه/فزون کنشی که از سوی روان‌پزشک کودک در بیمارستان رفیده و یک مطب خصوصی تشخیص گرفته بودند، با شیوه نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و 64 کودک بدون اختلال به شیوه تصادفی چندمرحله‌ای در دو مدرسه ابتدایی در شهر تهران، انتخاب شدند. عوامل فضایی از طریق تکالیف توانایی فضایی که توسط یزدانی و همکاران که در سال 2019 تهیه‌شده بود و شامل تکلیف انعطاف­­­پذیری بستن، سرعت بستن، سرعت ادراک، تجسم سازی، روابط فضایی، جهت‌یابی فضایی، توانایی فضایی زمانی و مسیریابی بود.  هر تکلیف شامل متغیر های مختلفی نظیر دقت پاسخ  زمان واکنش بود که جهت مقایسه آن­ها در کودکان دو گروه ز آزمون من ویتنی استفاده شد. داده­ها با استفاده از بسته نرم‌افزاری SPSS نسخه ۲۴ و سطح معنی‌داری 05/0 تجزیه‌وتحلیل شدند.
یافته‌ها: کودکان با اختلال نارسایی توجه/ فزون کنشی در مقایسه با کودکان بدون اختلال نمره‌ی دقت پایین‌تری در تکالیف انعطاف‌پذیری بستن (001/0>P)، سرعت بستن (001/0>P)، سرعت ادراک (001/0>P)، تجسم سازی (001/0>P)، روابط فضایی (001/0>P)، جهت‌یابی فضایی (001/0>P) و در فاز حافظه‌ی نشانه‌های (002/0=P)، فاز یادگیری مسیر (001/0>P) و فاز مسافت میان‌بر زدن (003/0=P) تکلیف مسیریابی داشتند. همچنین دو گروه به لحاظ زمان واکنش در تکالیف تجسم سازی (001/0>P)، روابط فضایی (001/0>P) و جهت‌یابی فضایی (001/0>P) تفاوت معناداری با یکدیگر داشتند.
 نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های این پژوهش مبنی بر وجود نقایصی در عوامل مختلف توانایی فضایی، به نظر می‌رسد ، متخصصین توان‌بخشی شناختی بایستی عوامل هشتگانه توانایی فضایی را در ارزیابی کودکان با اختلال نارسایی توجه/فزون کنشی مدنظر قرار دهند.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/11/6 | پذیرش: 1398/12/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb