مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (170 مشاهده)
چکیده
مقدمه: بیماری‌های مزمن ازجمله تالاسمی در همه گروه‌های سنی، طبقات اجتماعی– اقتصادی و فرهنگ‌های مختلف بروز می‌کند. این کودکان و خانواده‌های آن‌ها در معرض انواع مشکلات هیجانی و رفتاری قرار می‌گیرند. هدف از این پژوهش بررسی اثربخشی روان‌درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش استرس، افسردگی و اضطراب امتحان در دانش‌آموزان مبتلابه تالاسمی بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر از انواع طرحهای نیمه آزمایشی به صورت دو گروهی،با پیش‌آزمون - پس‌آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعه آماری  209 بیمار مبتلابه تالاسمی شهر زابل که در مرکز بیماران خاص شهر زابل تحت درمان قرار داشتند، نمونه پژوهش شامل 30 نفر بود که با درنظرگرفتن حداقل نمونه در طرح های آزمایشی و به روش داوطلب واجد شرایط انتخاب شدند وبه طور تصادفی در  دو گروه 15 نفری آزمایش و گواه  تقسیم شدند. آموزش‌ روان درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد به ‌مدت 10 جلسه 90 دقیقه‌ای‌ روی گروه ‌آزمایش‌ اجرا ‌شد‌ و‌ پس از ‌اتمام ‌جلسات ‌پس‌آزمون و یکماه بعد دوره پیگیری اجرا ‌شد و از پرسشنامه افسردگی، اضطراب، استرس لاویبوند و لاویبوند (1995) و اضطراب امتحان ساراسون(1975) ‌برای‌ جمع‌آوری‌ اطلاعات ‌استفاده ‌شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با تحلیل آزمون اندازه­گیری مکرر وبا استفاده از نرم افزار Spss-23تحلیل شد.
یافته­ها: نتایج نشان داده است که آموزش مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش استرس، افسردگی و اضطراب امتحان در دانش‌آموزان مبتلابه تالاسمی مؤثر بوده است (012/0 P≤). علاوه بر این با توجه به اثر زمان (پیش آزمون، پس آزمون و دورۀ پیگیری) بین سه دورۀ زمانی در استرس، افسردگی و اضطراب امتحان آن تفاوت معناداری وجود داشت(05/0≥P). اندازۀ اثر نمرۀ استرس، افسردگی و اضطراب امتحان  به ترتیب 20/0، 19/0 و 15/0 بود.
نتیجه گیری: بر اساس یافته های این پژوهش آموزش روان‌درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش استرس، افسردگی و اضطراب امتحان در دانش‌آموزان مبتلابه تالاسمی در مرحله پس آزمون و پیگیری مؤثر بوده است .
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/11/13 | پذیرش: 1399/1/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb