مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه ملایر
3- دانشگاه شهید بهشتی
چکیده:   (542 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: از فرایندهای فراتشخیصی مشترک در شکل‌گیری اختلالات اضطرابی، افکار تکرار شونده منفی است که با تأثیر بر علائم هیجانی موجب تشدید و تداوم این اختلالات می‌گردد. هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی گروه‌درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر نشخوار فکری و پردازش هیجانی زنان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر بود.
روش‌بررسی: این پژوهش نیمه تجربی با طرح‌های پیش آزمون، پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش در برگیرنده کلیه زنان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر شهر تهران بودند که از آن تعداد 30 نفر به روش در دسترس انتخاب و پس از همتاسازی به دو گروه 15 نفری آزمایش و کنترل تقسیم شدند. گروه آزمایش با قرارگیری در گروه‌درمانی مبتنی بر پذیرش مورد مداخله قرار گرفته و داده‌های پژوهش با استفاده از پرسشنامه نشخوار فکری هوکسما و پردازش هیجانی باکر گردآوری و با تحلیل کواریانس چند متغیره و نرم‌افزار تحلیل داده‌ها SPSS. V.22  تجزیه و تحلیل گردید.
یافته‌ها: تحلیل داده‌ها نشان داد که بین میانگین نمرات مولفه‌های حواسپرتی (442/50 =F، 001/0 =P)، تأمل (597/30 =F، 001/0 =P)، خودخوری (200/27 =F، 001/0 =P) و نمره کل نشخوار فکری (712/109 =F، 001/0 =P) و همچنین نمره کل پردازش هیجانی (464/20 =F، 001/0 =P) در پس آزمون و پیگیری بین دو گروه آزمایش و کنترل تفاوت معناداری وجود داشته و گروه‌درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد موجب کاهش نشخوار فکری و پردازش هیجانی زنان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر در مرحله پس آزمون و پیگیری شده است.
نتیجه‌گیری: با توجه یافته‌های مطالعه حاضر می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از درمان‌های کوتاه مدت، گروهی و مبتنی بر شواهدی همچون پذیرش و زمینه‌ساز کاهش مشکلات روان‌شناختی افراد دارای اختلال اضطراب فراگیر می‌گردد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/11/14 | پذیرش: 1398/12/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb