مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد زاهدان
2- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد زاهدان
3- دانشگاه سیستان و بلوچستان
چکیده:   (709 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری وسواس فکری- عملی یک بیماری مزمن بدر جوامع مختلف است که سازمان بهداشت جهانی آن را علت اصلی ناتوانی می‌داند، لذا هدف از پژوهش حاضر تعیین اثربخشی درمان مواجهه و پیشگیری از پاسخ بر استرس و انسجام روانی در بیماران مبتلا به وسواس فکری – عملی بود.
روش بررسی: این مطالعه یک پژوهش نیمه آزمایشی از نوع پیش‌آزمون پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه پژوهش، تمامی زنان و مردان مبتلابه اختلال وسواس فکری- عملی مراجعه‌کننده به کلینیک‌ها و مراکز مشاوره شهر بیرجند در شش ماه دوم سال 1397 بودند که 30 نفر از داوطلبان واجد شرایط انتخاب به صورت در دسترس انتخاب و در دو گروه (آزمایش و گواه) به‌صورت تصادفی جایگزین شدند. مداخله درمانی مواجهه و پیشگیری از پاسخ طی 8 جلسه 90 دقیقه‌ای انجام شد. اطلاعات از طریق تکمیل پرسشنامه‌های انسجام روانی آنتونسکی (1993) و خرده مقیاس استرس لاویبوند و لاویبوند (1995) قبل از مداخله و بعدازآن جمع‌آوری گردید. داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 24 و آزمون خی دو و تحلیل کوواریانس تک متغیری مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند؛ و سطح معنی‌داری 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: پس از مداخله، نمرات استرس در گروه آزمایش در مقایسه با گروه گواه به‌طور معنی‌داری کاهش یافت، اما نمرات انسجام روانی افزایش یافت (001/0>p).
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته های این پژوهش درمان مواجهه و پیشگیری از پاسخ در کاهش استرس و افزایش انسجام روانی بیماران مبتلابه وسواس فکری- عملی مؤثر بود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/11/26 | پذیرش: 1398/12/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb