مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
2- دانشیار گروه روان شناسی، دانشکده علوم انسانی، واحد ابهر، دانشگاه آزاد اسلامی، ابهر، ایران
3- استاد یارگروه روانشناسی کودکان استثنایی، دانشکده علوم انسانی، واحد تهران مرکز، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
4- دانشیاردانشکده روانشناسی، دانشکده علوم انسانی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران
چکیده:   (352 مشاهده)
چکیده
هدف: والدین کودکان مبتلا به نارسایی های تحولی با چالش های بسیاری مواجه اند که آنها را در معرض سطوح بالای استرس و پیامدهای منفی روانی قرار می دهد. مشارکت والدین در برنامه درمانی می تواند این آشفتگی را کاهش دهد. لذا، پژوهش حاضر با هدف اثریخشی برنامه ذهن آگاهی مبتنی بر کاهش استرس بر بهزیستی روانشناختی ، تنظیم شناختی و روابط بین فردی مادران کودکان مبتلا به نارسایی های تحولی انجام گردید.
روش: پژوهش حاضر نیمه آزمایشی  با طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری شامل همه مادران کودکان با ناتوانی های تحولی بودند که در سال 98-97 در شهر سقز زندگی می کردند و نمونه مورد مطالعه شامل 30 نفر از این مادران بودند که از طریق روش نمونه گیری در دسترس گزینش شدند و به صورت تصادفی در دو گروه (آزمایش و کنترل) قرار گرفتند. ابزار اندازه گیری در این پژوهش پرسشنامه های بهزیستی روانشناختی(ریف، 1995)، تنظیم شناختی هیجان(گرانفسکی و کرایچ، 2006) و روابط بین فردی ll-32 (بارخام، 1996) بودند. مادران گروه آزمایش 8 جلسه دو ساعته برنامه آموزش ذهن آگاهی را دریافت کردند و گروه کنترل هیچ مداخله ای دریافت نکرد.
یافته ها: نتایج تحلیل کواریانس نشان داد اثر آموزش ذهن آگاهی مبتنی بر کاهش استرس در ارتقاء بهزیستی روانشناختی، تنظیم شناختی هیجان و روابط بین فردی مادران کودکان با ناتوانی های تحولی در سطح(p<0/05)  معناداراست.
نتیجه گیری: بنابراین با توجه به نرخ پایین بهزیستی روانشناختی، تنظیم شناختی هیجان و روابط بین فردی مادران کودکان با ناتوانی های تحولی اثر بخشی این نوع درمان می تواند گزینه مناسبی برای درمانگرانی که در مراکز مشاوره کار بالینی انجام می دهند باشد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/12/8 | پذیرش: 1399/1/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb