مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (573 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری های قلبی عروقی شایع ترین علت مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر مسری است. هدف پژوهش حاضر مقایسه اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و مداخله بر اساس مولفه های انگیزش محافظت بر اضطراب سلامتی و پیروی از درمان افراد تحت جراحی عمل قلب بازبود.
روش بررسی: روش این پژوهش تجربی و از نوع پیش ­آزمون و پس ­آزمون چند گروهی بود  و جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه بیماران تحت جراحی عمل قلب باز مراجعه کننده به بیمارستان ولیعصر قائم شهر بودندکه در سال 1397-1398 به این مراکز مراجعه  کردند، 45 نفر از آنان به شیوه نمونه گیری هدفمند در دو گروه آزمایش و یک گروه گواه قرار داده شدند. برای جمع­آوری داده­ها از پرسشنامه اضطراب سلامتی  (سالکوسیس و واریس، 2002) و پرسشنامه تبعیت از درمان (سید فاطمی و همکاران، 1396) استفاده شد. داده­ها با استفاده از روش تحلیل کوواریانس چندمتغیره (در سطح معناداری 05/0) و با بهره­گیری از نرم­افزار SPSS.26 تحلیل شد.
یافته­ها: نتایج پژوهش نشان داد که درمان پذیرش و تعهد و مداخله بر اساس مولفه های انگیزش محافظت به طور معنی­داری باعث کاهش اضطراب سلامتی و افزایش پایبندی بیماران قلبی شد (01/0>p). بین گروه­های درمانی از لحاظ اثر بخشی بر اضطراب سلامت و پایبندی به درمان تفاوت معناداری وجود داشت، به نحوی که درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در پایبندی به درمان و مداخله مبتنی بر نظریه انگیزش و محافظت در کاهش اضطراب سلامت موثر تر بود (01/0>p).
نتیجه­ گیری: می­توان نتیجه گرفت درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در پایبندی به درمان و مداخله مبتنی بر نظریه انگیزش و محافظت در کاهش اضطراب سلامت موثر تر بود. این نتایج حاکی از این است  که این دو نوع درمان به طور معنی داری باعث افزایش تبعیت از درمان و کاهش اضطراب سلامت بیماران قلبی می شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/12/9 | پذیرش: 1399/1/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb