مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (132 مشاهده)
هدف: علاقۀ اجتماعی یک متغیر محوری است که بر اساس نظر پژوهشگران در کودکان با اختلال نارسایی توجه-بیش‌فعالی (ADHD) دچار نقص است و از طرفی بهبود این متغیر با همبستگی مثبتی با متغیرهای روان‌شناختی مثبت دارد. بر این اساس پژوهش حاضر با هدف تدوین برنامه آموزشی انضباط مثبت و بررسی اثربخشی آن بر علاقۀ اجتماعی کودکان با اختلال نارسایی توجه-بیش‌فعالی (ADHD) انجام گرفت.
روش بررسی: جامعه آماری پژوهش شامل والدین همۀ کودکان 7 تا 11 ساله با اختلال نقص توجه-بیش‌فعالی (ADHD) شهر اصفهان در سال تحصیلی 96-1397 بودند. برای انتخاب نمونه، با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس از بین والدین کودکان با اختلال نارسایی توجه-بیش‌فعالی (ADHD)، 30 نفر به شیوه در دسترس انتخاب و به شیوه تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه گمارش شدند. ابزار پژوهش پرسشنامه تشخیص اختلال نقص توجه-بیش‌فعالی و مقیاس علاقه اجتماعی بود. جلسات آموزشی برنامه انضباط مثبت در قالب 8 جلسه 90 دقیقه‌ای برگزار شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد تفاوت بین مولفه مسئولیت‌پذیری-انجام تکالیف (037/0=P)، ارتباط با مردم-همدلی (026/0=P)، جرات-اطمینان (001/0=P) و احساس برابر در مقابل کهتری-برتری (030/0=P) در دو گروه آزمایش و کنترل معنی‌دار است. نتایج تحلیل واریانس آزمون اندازه‌گیری مکرر نیز نشان می‌دهد که، درمان در مرحله پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری در تمام مؤلفه‌های علاقۀ اجتماعی تأثیرگذار بوده است و تفاوت معنی‌دار است.
نتیجه‌گیری: به طور کلی، نتایج پژوهش حاضر نشان داد که برنامۀ آموزشی انضباط مثبت بر علاقۀ اجتماعی کودکان با اختلال نارسایی توجه-بیش‌فعالی (ADHD) اثرات مثبتی به همراه دارد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/12/13 | پذیرش: 1399/4/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb