مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (429 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال نارسایی توجه/ فزون کنشی در بزرگسالان به‌عنوان اختلالی مزمن و ناتوان کننده شناخته شده است. پژوهش حاضر با هدف مقایسه مشکلات بین فردی و سبک‌های دلبستگی در بزرگسالان با و بدون اختلال نارسایی توجه/ فزون کنشی انجام شد.
روش بررسی: طی یک پژوهش علّی– مقایسه‌ای یک گروه 50 نفری از بزرگسالان مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره و روان‌درمانی شهر تبریز در نیمه دوم سال 1398 که با تشخیص روان‌پزشک مبتلابه اختلال نارسایی توجه/ فزون کنشی بودند به روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند. گروه مقایسه شامل 50 نفر از افراد بدون اختلال بود که از با گروه اول همتاسازی شدند. هر دو گروه با استفاده از مقیاس دلبستگی بزرگسال (AAI)(هازن و شیور،1987) و مقیاس مشکلات بین فردی (IIP-60)(هرویتز و همکاران، 1988) سنجش شدند. داده‏های پژوهش با استفاده از تحلیل واریانس چندمتغیره در سطح معناداری 05/0 با نرم‌افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد بین دو گروه در مقیاس‌های مشکلات مربوط به مهارگری (037/0P=)، قاطعیت (001/0>P)، مسئولیت‌پذیری (013/0P=) و صمیمیت (037/0P=) تفاوت معناداری وجود داشت؛ اما در اطاعت‌پذیری (393/0P=) و مردم‌آمیزی (164/0P=) بین دو گروه تفاوت معناداری وجود نداشت. همچنین نتایج نشان داد، بین دو گروه در سبک‌های دلبستگی ایمن (027/0P=) و اجتنابی (011/0P=) تفاوت معناداری وجود داشت؛ اما در دلبستگی دوسوگرا (664/0P=)، بین دو گروه تفاوت معناداری وجود نداشت.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های این پژوهش، بزرگسالان مبتلابه اختلال نارسایی توجه/ فزون کنشی در مقایسه با بزرگسالان بدون اختلال در روابط بین فردی دچار مشکلات بیشتری هستند و به میزان کمتری از دلبستگی ایمن برخوردارند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/12/20 | پذیرش: 1399/3/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb