مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (801 مشاهده)
زمینه و هدف: عملکرد تحصیلی یا میزان موفقیتی که هر فراگیر در امر تحصیل می­تواند کسب کند و مبین میزان یادگیری وی است، یکی از مهم­ترین دغدغه­های هر نظام آموزشی است. پژوهش حاضر با هدف تعیین تأثیر آموزش ذهن­آگاهی بر انگیزش پیشرفت و پیشرفت تحصیلی دانشجویان دارای فرسودگی تحصیلی اجرا شد.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر نیمه آزمایشی با طرح چهار گروهی سولومون و پیگیری سه ماهه بود. جامعه هدف دانشجویان کارشناسی ارشد روانشناسی مشغول به تحصیل در سال 99-1398دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران بودند که با استفاده از پرسشنامه فرسودگی تحصیلی برسو و همکاران (1997)، 60 نفر از آن­ها که از فلات­زدگی بالاتر از 30 برخوردار بودند بطور هدفمند انتخاب و به شیوه تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل (هر گروه 30 نفر) جایگزین شدند. قبل از اجرای مداخله آزمودنی­های گروه دارای پیش­آزمون، پرسشنامه انگیزش پیشرفت هرمنس (1970) را تکمیل کردند و انگیزش پیشرفت و پیشرفت تحصیلی آن­ها اندازه­گیری شد. سپس گروه آزمایش 8 جلسه ذهن­آگاهی را بطور گروهی دریافت نمود و گروه کنترل مداخله­ای دریافت نکرد. پس از اجرای مداخله و سه ماه بعد مجددا انگیزش پیشرفت و پیشرفت تحصیلی در هر چهار گروه مورد اندازه­گیری قرار گرفت. از تحلیل کواریانس چندمتغیری با رویکرد اندازه­گیری مکرر و نرم­افزار SPSS 26 برای تحلیل داده­ها استفاده شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد که آموزش ذهن­آگاهی بطور معناداری منجر به افزایش انگیزش پیشرفت و پیشرفت تحصیلی در گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل بلافاصله بعد از اجرا و سه ماه بعد شد (01/0>P).
نتیجه­گیری: بنابراین ذهن­آگاهی را می­توان به عنوان بسته آموزشی- درمانی اثربخش برای افزایش انگیزش پیشرفت و پیشرفت تحصیلی در دانشجویان دارای فرسودگی تحصیلی به مشاوران تحصیلی توصیه کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb