مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری رشته مشاوره، .واحد قم، دانشگاه آزاد اسلامی، قم، ایران.
2- دانشجوی دکتری تخصصی مدیریت آموزش عالی، دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران.
3- دانشجوی دکتری تخصصی مشاوره، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات، تهران، ایران.
4- دانشگاه شهید چمران، اهواز
چکیده:   (519 مشاهده)
زمینه و هدف: نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرستی که در مراکز شبانه‌روزی زندگی می‌کنند به‌دلیل عدم حمایت خانواده، بیشتر از همسالانشان در معرض آسیب‌های روان‌شناختی قرار دارند. هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی واقعیت درمانی به شیوه گروهی بر سلامت عمومی و مسئولیت‌پذیری نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست بود.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه‌تجربی از نوع طرح پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه گواه و مرحله پیگیری بود. جامعه آماری، نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست مقیم در مراکز نگهداری سازمان بهزیستی شهر تهران در نیمه دوم سال 1398 بود که از این بین به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای به صورت چند مرحله‌ای، تعداد 40 نفر واجد شرایط داوطب انتخاب و به صورت گمارش تصادفی در گروه‌های آزمایش و گواه قرار گرفتند و به پرسشنامه سلامت عمومی، فرم 28 سؤالی (گلدبرگ و هیلر، 1979) و زیرمقیاس مسئولیت‌پذیری از پرسشنامه روانی کالیفرنیا (گاف، 1987) پاسخ دادند. گروه گواه در انتظار ماند و واقعیت درمانی به شیوه گروهی برای گروه آزمایش در 7 جلسه 120 دقیقه‌ای اجرا شد؛ در پایان مداخلات درمانی و 2 ماه بعد، مجدداً آزمودنی‌های دو گروه‌، توسط پرسشنامه‌های پژوهش ارزیابی شدند. داده‌ها از طریق تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر و در نظر گرفتن سطح معناداری 05/0=α در نرم‌افزار SPSS24 تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد واقعیت درمانی به شیوه گروهی بر کاهش اختلال در سلامت عمومی (001/0>p) و افزایش مسئولیت‌پذیری (001/0>p) نوجوانانِ بی‌سرپرست و بدسرپرست تأثیر معناداری داشت. نتایج در مرحله پیگیری بازگشت نداشت و اثر زمان پایدار بود (001/0>p).
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های پژوهش می‌توان گفت واقعیت درمانی به شیوه گروهی بر بهبود سلامت عمومی و مسئولیت‌پذیری نوجوانانِ بی‌سرپرست و بدسرپرست اثربخش است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/1/10 | پذیرش: 1399/3/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb