مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (588 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به این که اکثر کارکنان با بر عهده داشتن وظایف مختلف، ساعات طولانی کار، حجم و بار زیاد کار، نداشتن امنیت شغلی، خطرات شغلی و امکان آسیب‌دیدگی در محیط کار روبه­رو هستند، به احتمال زیاد دچار اضطراب، استرس شغلی، افسردگی و فرسودگی شغلی و عاطفی می‏شوند. هدف از انجام پژوهش حاضر تعیین اثر بخشی آموزش مدیریت استرس مبتنی بر پذیرش و تعهد بر اضطراب و افسردگی کارکنان بود.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر آزمایشی با طرح پیش آزمون و پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش حاضر کلیه کارکنان اداره کل راه آهن زاگرس جنوب (1300نفر) و حجم نمونه 60 نفر، که به روش تصادفی ساده انتخاب شد. کارکنان به صورت گروه کنترل و گروه آزمایشی جایگزین شدند. ابزار جمع آوری داده ها پرسشنامه سلامت عمومی(GHQ-28) بود. جهت تحلیل داده­های پژوهش از آزمون تحلیل کواریانس چندمتغیره و نرم­افزار spss.22 استفاده شد. سطح معناداری در این پژوهش، 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته­ها: نتایج کوواریانس نشان داد بین گروه آزمایش و گروه کنترل از لحاظ اضطراب و افسردگی تفاوت معنی داری وجود دارد (001/0>P).
نتیجه­گیری: می­توان گفت آموزش مدیریت استرس مبتنی بر پذیرش و تعهد باعث کاهش اضطراب و افسردگی کارکنان گروه آزمایشی در مقایسه با گروه کنترل شده است. 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb