مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحدکرج، دانشکده روانشناسی
2- گروه روانشناسی بالینی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
3- گروه عصب شناسی، دانشگاه علوم پزشکی آجا،،تهران، ایران
4- گروه بیهوشی قلب، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
5- گروه روانشناسی، دانشکاه سمنان، سمنان، ایران
چکیده:   (115 مشاهده)
چکیده[1]
زمینه‌ و هدف: مالتیپل اسکلروزیس (ام‌اس) بیماری ناتوان‌کننده مغز و نخاع می باشد که می تواند موجب بروز مشکلاتی در بینایی، تعادل، مهار عضلات، راه‌رفتن، خستگی، ضعف عضلانی یا اسپاسم، تاری دید و دوبینی،  بی‌حسی و مورمور شدن، جنسی، مثانه و روده، درد، تمرکز و حافظه گردد. لذا هدف پژوهش حاضر، تعیین‌اثربخشی‌هیپنوتیزم‌درمانی‌شناختی برکاهش‌وضعیت ناتوانی‌گسترش‌یافته در بیماران مبتلا به ام‌اس بود.
روش ‌‌بررسی: در این پژوهش از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری 2 ماهه با گروه‌گواه در سال 97/1396 تعداد30 نفر بیمار مبتلا به ام‌اس نوع عودکننده- فروکش‌کننده از مراجعان به یک‌کلینک‌ خصوصی مغز و اعصاب در تهران  با نمونه‌گیری دردسترس انتخاب و‌ به صورت‌تصادفی در دوگروه ‌مساوی آزمایش وگواه تخصیص یافتند. جمع‌آوری داده‌های پژوهش در‌ مراحل پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری با ارزیابی ناتوانی‌ها توسط نورولوژیست به صورت انفرادی در 8 سیستم عملکردی(FS) و‌ وضعیت ناتوانی‌گسترش‌یافته طبق مقیاس(EDSS) کورتزک (1983) برای هر دوگروه انجام گردید. مداخله‌درمانی مبتنی بر پروتکل محقق‌ساخته در هشت جلسه یک ساعته انفرادی هفتگی برای‌گروه‌آزمایش اجرا شد. داده ها به کمک نرم افزار  SPSS-21با استفاده از آزمون های ناپارامتریک فریدمن و ویلکاکسون با سطح معناداری 05/ 0 تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که‌اجرای هیپنوتیزم‌‌ درمانی‌شناختی طی 4 ماه منجر به‌کاهش معنادار میانگین‌رتبه‌های ناتوانی در  سیستم‌های عملکردی پیرامیدال، بینایی، ذهنی و ناتوانی‌گسترش یافته در گروه‌آزمایش‌گردید (001‏‏‏/ 0‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏= P ) و بر 5 سیستم عملکردی‌دیگر اثر نداشت.
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های پژوهش‌حاضر هیپنوتیزم‌درمانی‌شناختی برکاهش ‌ناتوانی در سیستم‌های ‌عمل‌کردی پیرامیدال، بینایی، ذهنی و  وضعیت‌ ناتوانی گسترش‌یافته‌کل در بیماران مبتلا به ام‌اس می‌تواند موثر باشد.


[1] . ترجمه کامل چکیده انگلیسی طبق خواسته مدیرت محترم مجله در پایان مقاله قبل از منابع آمده که قبلاً هم آورده شده بود
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/1/16 | پذیرش: 1399/4/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb