مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (1480 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: تالاسمی از شایع‌ترین اختلالات تک ژنی می­باشد، گرفتاری و عوارض ناشی از آن که تمام سیستمهای بدن را درگیر می­کند و در کمتر بیماری دیگری دیده شده و مانند هر بیماری مزمن دیگری سلامت روانی شخص را تحت تأثیر قرار میدهد. هدف از این پژوهش بررسی اثربخشی روان‌درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش پریشانی در دانش‌آموزان مبتلابه تالاسمی بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر از انواع طرح های نیمه آزمایشی به صورت دو گروهی، با پیش‌آزمون - پس‌آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعه آماری  209 نفر از افراد مبتلابه تالاسمی شهر زابل که در مرکز بیماران خاص شهر زابل تحت درمان قرار داشتند بودند، نمونه پژوهش شامل 30 نفر بود که با درنظرگرفتن حداقل نمونه در طرح های آزمایشی و به روش داوطلب واجد شرایط انتخاب شدند وبه طور تصادفی در  دو گروه 15 نفری آزمایش و گواه  تقسیم شدند. آموزش‌ روان درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد به ‌مدت 10 جلسه 90 دقیقه‌ای‌ روی گروه ‌آزمایش‌ اجرا ‌شد‌ و‌ پس از ‌اتمام ‌جلسات ‌پس‌آزمون و یکماه بعد دوره پیگیری اجرا ‌شد و از پرسشنامه پریشانی روانشناختی کسلر(2003) ‌برای‌ جمع‌آوری‌ اطلاعات ‌استفاده ‌شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با تحلیل آزمون اندازه­گیری مکرر و با استفاده از نرم افزار Spss-23در سطح معناداری 05/0 انجام شد.
یافته­ها: نتایج نشان داده است که آموزش مبتنی بر پذیرش و تعهد موجب کاهش پریشانی در دانش‌آموزان مبتلابه تالاسمی شد (001/0 P≤). علاوه بر این با توجه به اثر زمان (پیش آزمون، پس آزمون و دورۀ پیگیری) بین سه دورۀ زمانی در تحمل پریشانی تفاوت معناداری وجود داشت(001/0≥P). علاوه بر این اثر متقابل بین زمان اندازه­گیری و گروه نیز بر میانگین نمرات تحمل پریشانی دانش آموزان تالاسمی معنادار بود(001/0≥P). اندازۀ اثرنشان داد که 67/0  از تغییرات نمرۀ پریشانی  به واسطه آموزش پذیرش و تعهد تبیین شد. 
نتیجه گیری: بر اساس یافته های این پژوهش آموزش روان‌درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش تحمل پریشانی در دانش‌آموزان مبتلابه تالاسمی در مرحله پس آزمون و پیگیری مؤثر بوده است .
کلید واژه­ها: پذیرش و تعهد ، پریشانی و تالاسمی.
 
واژه‌های کلیدی: پذیرش و تعهد، پریشانی، تالاسمی
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb