مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (31 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف از انجام پژوهش حاضر، مدل‌یابی رابطه بین اثر هوش معنوی و طرحواره‌های ناسازگار اولیه بر طلاق‌عاطفی با در نظر گرفتن نقش میانجی نگرش به روابط فرازناشویی در زنان مراجعه کننده به مراکز روان‌شناختی اهواز بود.
روش بررسی: در این مطالعه توصیفی-همبستگی، جامعه آماری را کلیه زنان مراجعه کننده به مراکز روان‌شناختی شهر اهواز در سال 1398 تشکیل دادند که به روش نمونه­گیری دردسترس تعداد 264 نفر به عنوان نمونه انتخاب شدند. پرسشنامه طلاق‌عاطفی گاتمن(2008)، هوش معنوی عبدالله‌زاده و همکاران(1387)، طرحواره‌های ناسازگار اولیه یونگ(1990) و نگرش به روابط فرازناشویی ویتلی(2006) در مورد آنها اجرا گردید. داده‌های به‌کمک نرم‌افزار SPSS و AMOS ویراست 25 بااستفاده از روش تحلیل مسیر انجام شدند. جهت آزمون روابط غیرمستقیم از آزمون بوت استراپ استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج پژوهش نشان داد، تمام مسیرهای مستقیم بجز مسیر طرحواره‌های ناسازگار اولیه به طلاق‌عاطفی معنادار شدند. مسیرهای غیرمستقیم نیز از طریق نگرش به روابط فرازناشویی با طلاق عاطفی معنادار شدند.
نتیجه­ گیری: بر اساس نتایج پژوهش، الگوی پیشنهادی از برازش مطلوبی برخوردار است و گام مهمی در جهت شناخت عوامل مؤثر در طلاق‌عاطفی زنان محسوب می‌شود و می‌تواند به عنوان الگویی مناسب برای تدوین و طراحی برنامه‌های پیشگیری از تنیدگی‌های تجربه شده این زنان و کاهش طلاق‌ عاطفی آنها مفید فایده باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/2/5 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb