مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد علوم و تحقیقات
2- دانشگاه ازاد تنکابن
3- دانشگاه ازاد رودهن
4- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
5- دانشگاه ازاد کرج
6- علامه طباطبائی
چکیده:   (335 مشاهده)
زمینه و هدف: دیابت گروهی از بیماریهای متابولیکی را در بر میگیرد که مشخصه آنها بالا بودن سطح گلوکز خون ناشی از درجات مختلف مقاومت بدن فرد در برابر انسولین یا اختلال ترشح انسولین است. بهبود رفتارهای خودمراقبتی اولین گام در راستای کمک به بیماران برای کنترل بهتر بیماریشان است. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی درمان متمرکز بر شفقت بر میزان خود مراقبتی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد.
روش بررسی: این طرح پژوهشی از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون، پس‌آزمون و گروه گواه بود. جامعه آماری را در این پژوهش کلیه بیماران مبتلا به دیابت نوع دو تشکیل می‌دادند که  در سال 98 به مرکز مشاوره مراجعه کرده بودند.حجم نمونه پژوهش حاضر شامل 30 نفر که 15 نفر گروه آزمایش و 15 نفر گروه گواه با روش نمونه‌گیری در دسترس بر اساس معیارهای ورود و خروج انتخاب و در دوگروه آزمایش و گواه جایگزین شدند. ابزارهای پژوهش، شامل برنامه درمانی متمرکز برشفقت گیلبرت و پرسشنامه رفتارهای مراقبت از خود توبرت و گلاسکو بود. روش تحلیل داده نیز از نوع تحلیل کوواریانس تک متغیره بود که با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 22 انجام شد.
یافته ها: داده‌ها به وسیله تحلیل کوواریانس تک متغیره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و نتایج نشان داد که درمان متمرکز بر شفقت در کاهش اضطراب مرگ مؤثر است (05/0>P)
نتیجه گیری: بر اساس نتایج به دست آمده می توان گفت که درمان متمرکز بر شفقت باعث افزایش خودمراقبتی در افراد مبتلا به دیابت نوع دو شده است
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb