مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
2- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
3- دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران
چکیده:   (185 مشاهده)
زمینه و هدف: افراد معتاد به لحاظ مولفه­های شناختی و اضطرابی و به طور کلی در نحوه­ی مدیریت هیجان­ها در شرایط مطلوبی قرار ندارند. بنابراین پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی درمان شناختی-رفتاری مبتنی بر ذهن‌آگاهی بر نظم‌جویی شناختی هیجان و افکار اضطرابی مردان معتاد انجام گرفت.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون، پس‌آزمون با گروه گواه و پیگیری یک ماهه بود. جامعه آماری پژوهش را ۹۸ نفر از معتادان مرد بستری در مرکز ترک اعتیاد قاصدک امید نارنج شهرکرج در پاییز ۱۳۹۸ تشکیل دادند. از این جامعه تعداد ۵۴ نفر افراد واجد شرایط داوطلب انتخاب و به شکل تصادفی در دو گروه ۲۷ نفره آزمایش و گواه گمارده شدند. ابزار پژوهش پرسشنامه نظم‌جویی شناختی هیجان (گارنفسکی و همکاران، ۲۰۰۱) و افکار اضطرابی (ولز، ۱۹۹۴) بود. برنامه ذهن‌آگاهی در طول ۸ جلسه۹۰ دقیقه‌ای، یک‌بار در هفته در مورد گروه آزمایش اجراشد. داده­ها با استفاده از تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر و آزمون مقایسههای چندگانه بنفرونی با نرم افزار spss نسخه ۲۲ در سطح معناداری (۰/۰۵ α=) تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج نشان داد آموزش ذهن‌آگاهی تاثیر معناداری بر نظم‌جویی شناختی هیجان (۰/۰۰۱>p) و افکار اضطرابی (۰/۰۰۱>p) مردان معتاد داشت و افزایش نظم‌جویی شناختی هیجان و کاهش افکار اضطرابی در طول زمان در گروه آزمایش نسبت به گروه گواه مشاهده شد. بررسی اندازه اثر نشان از اثربخشی بیشتر درمان ذهن‌آگاهی بر افزایش نظم‌جویی شناختی هیجان (۵۳/۴) و در درجه دوم کاهش افکار اضطرابی (۲۰/۹) مردان معتاد داشت.
نتیجه­گیری:با توجه به نتایج حاصل از این تحقیق، روش ذهن‌آگاهی می­تواند سبب بهبود نظم­جویی شناختی هیجان و کاهش افکار اضطرابی در مردان معتاد شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/3/9 | پذیرش: 1399/4/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb