مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد اسلامی
چکیده:   (296 مشاهده)
زمینه و هدف: اضطراب امتحان، سلامت روانی و کیفیت زندگی دانش آموزان را تهدید می­کند. هدف پژوهش حاضر تعیین اثربخشی آموزش فراشناختی بر اضطراب امتحان و خودکارآمدی ادراک شده دانش آموزان دختر بود.
روش بررسی: روش این پژوهش نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون، پس آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعه آماری شامل دانش آموزان دختر مدارس متوسطه شهر تهران در سال 1398 بود که 28 نفر (برای هر گروه) با استفاده از روش نمونه­گیری در دسترس از افراد واجد شرایط انتخاب شدند و با تصادفی سازی بلوکی رشته تحصیلی در یک گروه آزمایش و گواه قرار گرفتند. ابزارها شامل مقیاس خودکارآمدی شرر و همکاران (1982) و پرسشنامه اضطراب امتحان ابوالقاسمی و همکاران (1375) بود. پس از اجرای 5 جلسه آموزش فراشناختی برای گروه آزمایش، برای تحلیل داده­ها از روش تحلیل واریانس با اندازه­گیری­های مکرر، نرم افزار SPSS و سطح معناداری 05/0 استفاده شد.
یافته­ها: در پژوهش حاضر اثر مداخله در گروه آزمایش بر متغیر اضطراب امتحان معنادار بود (001/0>P). اثر گذشت زمان بر متغیر اضطراب امتحان معنادار بود (001/0>P). اثر متقابل زمان و گروه برای متغیر اضطراب امتحان معنادار بود (001/0>P). اثر مداخله در گروه آزمایش بر متغیر خودکارآمدی معنادار بود (001/0>P). اثر گذشت زمان بر متغیر خودکارآمدی معنادار بود (001/0>P). اثر متقابل زمان و گروه برای متغیر خودکارآمدی معنادار بود (001/0>P).
نتیجه­گیری: براساس یافته­های این پژوهش راهبردهای فراشناختی جهت نظارت فرآیندها یادگیری به کار گرفته می­شوند و یادگیری آن­ها در پیشرفت تحصیلی و بهبود خودکارآمدی و عملکرد دانش آموز در موقعیت امتحان مؤثر است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/3/11 | پذیرش: 1399/6/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb