مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه پیام نور، ایران
2- دانشگاه پیام نور، زرین شهر، اصفهان، ایران
3- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (279 مشاهده)
زمینه و هدف: ابتلاء به بیماری‌های مزمن از جمله صرع، در دوران کودکی و نوجوانی، یک بحران برای اعضای خانواده و بویژه مادران محسوب می‌شود. پژوهش حاضر با هدف اثربخشی کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی بر راهبردهای  مثبت و منفی تنظیم هیجان مادران دارای  کودک مصروع انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری تمامی مادران دارای کودک مصروع عضو انجمن صرع مسیح  شهر اصفهان در سال 1397بودند؛ از میان  آنان 30 نفر به روش نمونه گیری دردسترس و براساس ملاک­های ورود و خروج انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه 15 نفری آزمایش و گواه جایگزین شدند. گروه­ آزمایش در 8 جلسه 90 دقیقه­ای در برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی شرکت کردند، اما گروه گواه مداخله­ای دریافت نکردند. آزمودنی­ها در دو مرحله به پرسشنامه تنظیم هیجان گرنفسکی و همکاران (2002) پاسخ دادند. داده‌‌ها به کمک تحلیل کوواریانس  تک متغیره در سطح معناداری0/05 و با نرم افزارspss-24 تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج نشان داد که مداخله آموزشی سبب افزایش استفاده از راهبردهای مثبت تنظیم هیجان تمرکز مجدد بر برنامه، ارزیابی مجدد مثبت، دیدگاه گیری و کاهش استفاده از راهبرد ناسازگار ملامت دیگران در مادران دارای کودک مصروع شده است (0/001>p).
نتیجه­گیری: مشاوران و درمانگران می توانند از درمان کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی به عنوان روش مداخله ای نوین درافزایش راهبردهای سازگارانه تنظیم هیجان در مادران دارای کودکان مصروع بهره برند.
کلید واژه­ها: تنظیم هیجان، کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی، مادران، کودکان مبتلا به صرع
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/3/13 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb