مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی
2-
چکیده:   (338 مشاهده)
زمینه و هدف: سازگاری اجتماعی تعیین‌کننده سلامت اجتماعی است که در سا‌ل‌های اخیر به عنوان مقوله‌‌ای که بر اهمیت بعد اجتماعی انسان اشاره دارد توجه فزاینده‌‌ای به آن شده است. هدف از پژوهش حاضر تعیین اثربخشی آموزش مهارت‌های همدلی بر سازگاری اجتماعی و امنیت روانی دانش‌آموزان پسر متوسطه دوم شهر عسلویه بود.
روش بررسی: روش پژوهش، آزمایشی و از نوع پیش‌آزمون‌-‌پس‌آزمون با گروه کنترل صورت گرفت. جامعه آماری، شامل تمامی دانش‌آموزان پسر متوسطه دوم شهر عسلویه در سال تحصیلی 99‌-‌98 بودند. از این جامعه با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس تعداد 30 دانش‌آموز برای نمونه انتخاب شد که به صورت تصادفی 15 نفر در گروه آزمایش و 15 نفر در گروه کنترل گمارده شدند. گروه آزمایش هشت ساعت در هشت جلسه، آموزش مهارت‌های همدلی دریافت کرد. برای گردآوری داده‌ها از پرسشنامه استاندارد سازگاری اجتماعی بل (32سوالی) و پرسشنامه امنیت روانی مزلو (71سوالی) استفاده گردید. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از تحلیل کوواریانس چند‌متغیره و یک‌متغیره استفاده شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد در متغیرهای سازگاری اجتماعی و امنیت روانی بین گروه‌ آزمایش آموزش مهارت‌های همدلی و گروه کنترل تفاوت معنی‌دار دیده‌ شد (001/0>P). بر همین اساس نتایج نشان داد که آموزش مهارت‌های همدلی بر سازگاری اجتماعی و امنیت روانی در مرحله ی پس‌آزمون اثربخش بود (001/0>P).
نتیجه­ گیری: نتایج پژوهش نشان داد که آموزش مهارت‌های همدلی موجب افزایش سازگاری اجتماعی و امنیت روانی در دانش‌آموزان پسر متوسطه دوم شده است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb