مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
2- دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی تهران
چکیده:   (173 مشاهده)
زمینه و هدف: زنان مطلقه یکی از آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه هستند که با مسائل و مشکلات روحی- روانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مواجه هستند. هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی رویکرد پذیرش و تعهد بر ناگویی خلقی، تاب­آوری و بهزیستی ذهنی زنان مطلقه بود.
روش بررسی: این پژوهش به شیوه نیمه­ آزمایشی و با طرح پیش ­آزمون –پس ­آزمون و پیگیری انجام شد. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی زنان مطلقه مراجعه کننده به سازمان بهزیستی استان تهران در نیمه دوم سال 1398 به تعداد 263 بود که از بین آن‌ها تعداد 30 نفر داوطلب واجد شرایط به روش نمونه­ گیری هدفمند انتخاب و به‌صورت تصادفی به 2 گروه (آزمایش و گواه) تقسیم شدند. آزمودنی‌های دو گروه، پرسشنامه‌ ناگویی خلقی تورنتو بگبی، پارکر و تیلور (1994)، تاب­آوری کانر و دیویدسون (2003) و بهزیستی ذهنی کییز و ماگیارمو (2003) را در مرحله پیش‌آزمون و پس‌آزمون تکمیل کردند. گروه آزمایش به مدت 8 جلسه تحت مداخله گروه درمانی پذیرش و تعهد قرار گرفتند درحالی‌که در طول این مدت گروه گواه هیچ‌گونه مداخله‌ای را دریافت نکردند. داده­ ها با استفاده از روش­ آماری تحلیل کوواریانس و بوسیله نرم­ افزارSPSS  تجزیه و تحلیل شد. سطح معنی­ داری برای همه آزمون­ ها 05/0 لحاظ گردید.
یافته ­ها: نتایج نشان داد گروه درمانی پذیرش و تعهد موجب کاهش ناگویی خلقی زنان مطلقه شد (0/001˂P). همچنین گروه درمانی پذیرش و تعهد موجب ارتقاء تاب­آوری و بهزیستی ذهنی زنان مطلقه شد (0/001˂P).
نتیجه ­گیری: با توجه به یافته­ های پژوهش می­توان نتیجه گرفت که برای کاهش ناگویی خلقی و نیز افزایش تاب­آوری و بهزیستی ذهنی زنان مطلقه می ­توان از گروه درمانی پذیرش و تعهد استفاده نمود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/3/25 | پذیرش: 1399/4/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb