مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد همدان
2- دانشگاه پیام نور سمنان
3- دانشگاه آزاد کاشمر
چکیده:   (515 مشاهده)
زمینه و هدف:پدران کودکان با اختلال اوتیسم به دلیل مشکلات مواجه شده، نیازمند الگوهای مقابله‌ای هستند.هدف این پژوهش پیش‌بینی تاب‌آوری و شفقت‌به‌خود در پدران دارای کودکان با اختلال طیف اوتیسم بر اساس انعطاف‌پذیری روانشناختی بود.
روش بررسی:پژوهش حاضر توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری را پدران دارای کودکان با اختلال اوتیسم تشکیل دادند که فرزندشان در مدارس استثنایی شهر همدان در سال تحصیلی99-1398مشغول تحصیل بودند.با روش نمونه‌گیری در دسترس175پدر این فرزندان به عنوان نمونه انتخاب شدند.جهت جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه انعطاف‌پذیری شناختی دنیس و وندرول(2010)، پرسشنامه تاب‌آوری کانر و دیویدسون(2003) و پرسشنامه خودشفقتی نف(2003) و برای تحلیل داده‌ها از همبستگی پیرسون و رگرسیون خطی چندگانه با روش Backward استفاده شد.سطح معناداری آزمونها 05/0 α= در نظر گرفته شد.همچنین داده‌ها به کمک نرم‌افزار SPSS تحلیل شدند.
یافته‌ها: با توجه به نتایج پژوهش، بین مولفه‌های انعطاف‌پذیری شناختی با تاب‌آوری پدران رابطه مستقیم و معناداری به دست آمد(001/0>p،68/0R=).نتایج نشان داد که از بین زیرمؤلفه‌های انعطاف‌پذیری شناختی، زیرمؤلفه‌های ادراک کنترل‌پذیری(015/0=p،362/0=B)و ادراک گزینه‌های مختلف(002/0=p،425/0=B) رابطه مستقیم و معناداری با تاب‌آوری داشته که مؤلفه‌ ادراک گزینه‌های مختلف پیش‌بینی‌کننده مهم‌تری برای تاب‌آوری در این پدران بود. همچنین نتایج نشان داد که بین مولفه‌های انعطاف‌پذیری شناختی با شفقت‌به‌خود پدران رابطه مستقیم و معناداری به دست آمد(001/0>p،65/0R=).از  بین زیرمؤلفه‌های انعطاف‌پذیری شناختی،زیرمؤلفه‌های ادراک توجیه رفتار(001/0=p،315/0=B)و ادراک کنترل‌پذیری(003/0=p،376/0=B)رابطه مستقیم و معناداری با شفقت‌به‌خود داشته که مؤلفه ادراک کنترل‌پذیری پیش‌بینی‌کننده مهم‌تری برای شفقت‌به‌خود دراین پدران بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج پژوهش می‌توان گفت انعطاف‌پذیری شناختی نقش اساسی در پیش‌بینی تاب‌آوری و شفقت‌به‌خود پدران دارای کودکان با اختلال اوتیسم دارد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb